Wciąż niesłabnące zainteresowanie służbą wojskową skłoniło dowództwo 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej do zaplanowania dodatkowych dwóch powołań w szeregi mazowieckich terytorialsów. Wystarczą 3 kroki by jeszcze w tym roku zostać żołnierzem jednego z pięciu rodzajów sił zbrojnych RP.
Terytorialna służba wojskowa jaką oferuje najmłodszy rodzaj sił zbrojnych czyli Wojska Obrony Terytorialnej, stale cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród ludzi młodych. Każde wcielenie do 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. RÓJ, przyciąga główne osoby młode, które szukają pomysłu na siebie i swoją przyszłość. Średnia wieku żołnierzy Obrony Terytorialnej to 32 lata, a 16% stanowią kobiety. W celu usprawnienia procesu rekrutacji oraz stworzenia możliwości bezpośredniego kontaktu kandydata z terytorialsem, który bazując na własnym doświadczeniu opowie o specyfice służby w WOT, powstały Mobilne Zespoły Rekrutacyjne. To właśnie do rekruterów mogą zgłaszać się osoby zainteresowane wstąpieniem w szeregi 5 Brygady.
Rekruterzy 5MBOT
W celu uzyskania szerszych informacji na temat służby w 5MBOT, wystarczy skontaktować się z jednym z naszych rekruterów:
szer. Grzegorz SADECKI, tel: 731-307-027, grzegorz.sadecki@wor.ron.mil.pl, st. szer. Grzegorz WOJCIECHOWSKI, tel. 727-016-357, b.wojciechowski@ron.mil.pl/, kpr. Mariusz KUBEŁ, tel. 505-304-430, mariusz.kubel@wot.ron.mil.pl/, ppor. Łukasz CHOMKA, tel. 785-541-067, lukasz.chomka@wot.ron.mil.pl , st. szer. Marcin MICHALAK, tel. 530-442-378, marcin.michalak@wot.ron.mil.pl , st. szer. Sławomir LEWARSKI, tel. 516-026-421, slawomir.lewarski@wot.ron.mil.pl .
1. krok do WOT
Pierwszym krokiem jaki powinna wykonać osoba zainteresowana terytorialną służbą wojskową jest złożenie wniosku o powołanie do służby. Taki wniosek można wypełnić w WKU lub poprzez platformę ePUAP czy podczas spotkania z jednym z naszych rekruterów.
2. krok do WOT
Złożenie wniosku zapoczątkuje proces rekrutacji, podczas którego kandydat stanie przed komisją rekrutacyjną oraz zostanie zapoznany z jednostką wojskową, w której będzie pełnił służbę. Na tym etapie każdy kandydat zobowiązany jest również wykonać niezbędne badania lekarskie.
3. krok do WOT
Ostatnim krokiem jest odebranie karty powołania do terytorialnej służby wojskowej i stawienie się w jednostce wojskowej na przeszkolenie. W zależności od tego czy kandydat jest rezerwistą czy osobą, która nie składała przysięgi wojskowej, odbędzie dedykowany rodzaj szkolenia. Szkolenie podstawowe przygotowane specjalnie dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z wojskiem oraz szkolenie wyrównawcze dla osób, które już wcześniej odbywały służbę wojskową.
Terminy szkoleń w 5MBOT
Szkolenia zostały zaplanowane praktycznie co miesiąc do końca 2020 roku. Najbliższe rozpocznie się wcieleniem 9 października, a zakończy przysięgą wojskową 24 października. Kolejne odbędzie się w listopadzie (13 listopada) i potrwa tradycyjnie 16 dni również kończąc się przysięgą wojskową. Ostatnie powołanie do terytorialnej służby wojskowej w szeregach 5 MBOT to 18-19 grudnia a jego kontynuacja odbędzie się w czasie ferii zimowych. To idealny termin dla pełnoletnich uczniów, którzy nie będą musieli przerywać nauki by odbyć szkolenie podstawowe.
*****
Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej. Stanowią uzupełnienie potencjału obronnego Polski. W szczególności ich misją jest bronić i wspierać lokalne społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Obecnie w WOT służy ponad 25 tysięcy żołnierzy, z czego ponad 2 tysiące stanowią żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej działającej na północnym Mazowszu. W jej skład wchodzą 4 bataliony rozmieszczone w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Płd. oraz trzy samodzielne kompanie stacjonujące w Ciechanowie: kompania dowodzenia, logistyczna oraz saperów.