Budowa Skweru Pamięci Narodowej w Markach

Projekt Skweru Pamięci Narodowej w Markach

To miejsce w Markach praktycznie wszyscy znają. Przy Alei Piłsudskiego znajduje się pomnik Dziesięciu Powieszonych, upamiętniający ofiary hitlerowskiej zbrodni dokonanej w Markach na więźniach Pawiaka w 1942 r. Będzie on centralnym punktem Skweru Pamięci Narodowej.

– Chcemy, by było to miejsce pamięci, edukacji oraz spacerów – podkreśla Jacek Orych, burmistrz Marek.

Zmieni się przestrzeń wokół pomnika. Do niego będą prowadzić nowe chodniki, w tym jeden imitujący tory kolejki wąskotorowej. Na tyłach pomnika powstaną: pergola z miejscami siedzącymi i mur pamięci z trzema blendami nawiązującymi do architektury mareckich kamienic. To tam zostaną ulokowane trzy tablice: z najważniejszymi bitwami w dziejach polskiego oręża, najważniejszymi datami w historii państwa oraz cytat z marszałka Józefa Piłsudskiego „Ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości”. Na terenie Skweru powstanie ścieżka mineralno-żywiczna. Całość uzupełnią mała architektura, odpowiednio dobrane oświetlenie oraz zieleń.

Przetarg na wykonanie Skweru Pamięci Narodowej marecki urząd ogłosił w symbolicznym dniu. Wczoraj obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Łączność z Polakami, którzy pozostali po II wojnie światowej poza narzuconymi granicami odrodzonej Polski, symbolizować będą na skwerze dwie szklane cegły w murze pamięci, w których umieszczono ziemię z najważniejszych polskich nekropolii pozostałych na Kresach, czyli Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie i Cmentarza na Rossie w Wilnie.

Projekt Skweru Pamięci Narodowej w Markach

Wilno to umiłowane miasto marszałka Józefa Piłsudskiego. Na wileńskim cmentarzu na Rossie spoczęło jego serce. Natomiast Lwów za bohaterską obronę w latach 1918-1920 odznaczony został orderem Virtuti Militari, a o poświęceniu jego mieszkańców świadczy krew przelana przez Orlęta Lwowskie spoczywające na Cmentarzu Łyczakowskim.

Projekt Skweru Pamięci Narodowej w Markach

Potencjalni wykonawcy Skweru Pamięci Narodowej mogą składać oferty do 17 maja. O wyborze tej najlepszej będą decydować cena oraz okres gwarancji i rękojmi. To drugi przetarg dotyczący tej inwestycji. W ubiegłym roku szukano wykonawcy w formule „zaprojektuj i zbuduj”. Ponieważ nie stanęła do przetargu żadna firma, zlecono wykonanie części projektowej, co ma zachęcić wykonawców do udziału w postępowaniu.

źródło: marki.pl