-5.4 C
Wołomin
czwartek, 9 lutego, 2023
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Markach

3 marca 2019 ,10:00

Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Markach oraz Burmistrz Miasta Marki Jacek Orych zapraszają mieszkańców do uczestnictwa w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 3 marca o godz. 10.00 w kościele św. Andrzeja Boboli w Markach-Strudze (ul. Al. Józefa Piłsudskiego 248/252) odbędzie się uroczysta Msza Święta z udziałem kombatantów i pocztów sztandarowych. Patronat honorowy nad uroczystością sprawuje prezydent Andrzej Duda.

„Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP” – czytamy na stronie kancelarii prezydenta.

To nie jedyna uroczystość związana z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Punktualnie o godz. 12.00 wystartuje bieg „Tropem Wilczym”.

Szczegóły

Data:
3 marca 2019
Godzina:
10:00

Miejsce wydarzenia

kościół św. Andrzeja Boboli w Markach
ul. Piłsudskiego 248/252
Marki, mazowieckie 05-270 Polska
+ Google Map