Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego wybrał Mistrzów Agroligi 2021

Podsumowanie konkursu Agroliga 2021

W dniu 02 lipca 2021 w Mszczonowie w hotelu „Panorama” podczas seminarium podsumowującego „Konkurs Agroliga 2020 i 2021 – etap wojewódzki” poznaliśmy zwycięzców oraz laureatów 29 edycji. Konkurs Agroliga 2021 etap wojewódzki finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: „Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Konkurs AgroLiga ma na celu wyłonienie i promowanie najlepszych polskich rolników oraz najprężniej działających polskich firm związanych z rolnictwem. Najpierw przeprowadzane są eliminacje wojewódzkie, następnie Mistrzowie województw  biorą udział w eliminacjach o tytuły Mistrza kraju w kategorii ROLNIK i Mistrza kraju w Kategorii FIRMA.

Wśród uczestników seminarium Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego  gościł rolników, doradców oraz przedsiębiorców z województwa mazowieckiego w tym laureatów z poprzednich lat konkursu AgroLiga. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli partnerujących nam w tym przedsięwzięciu ODR-ów: lidera Zachodniopomorskiego ODR z siedzibą w Barzkowicach oraz Ośrodków: podlaskiego z siedzibą w Szepietowie, warmińsko mazurskiego z Olsztyna czy kujawsko pomorskiego z Minikowa. Wydarzenie to odbyło się w ramach operacji „Konkurs AGROLIGA 2020 i 2021 – etap wojewódzki”, realizowanej w ramach dwuletniego planu operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2020-2021.

Goście uroczystości wysłuchali wykładu dr inż. Aleksandra Bomberskiego brokera krajowego Centrum Doradztwa Rolniczego na temat: „Zarządzanie rozwojem w sektorze rolnym – wzrost konkurencyjności, innowacyjność i nowe technologie w rolnictwie” oraz z zainteresowaniem obejrzeli film, którego bohaterami było 12 laureatów z województwa mazowieckiego. Podziwialiśmy kreatywnych i konsekwentnie realizujących swoje plany gospodarzy i menagerów oraz ich nowoczesne gospodarstwa otwarte na innowacyjność w każdej dziedzinie. W tej edycji szczególnie zwracano uwagę na wspólnotę rodzinną, wykorzystanie potencjału mieszkańców regionu, szacunek dla tradycji, gospodarstwa prowadzonych przez przedsiębiorczych, odważnych w wyborach i decyzjach ludzi.

Podczas wręczania nagród zaszczycili na swoją obecnością ubiegłoroczni mistrzowie w kategorii Rolnik, Państwo Monika i Piotr Wójcik z gospodarstwa szkółkarskiego „Green Park”, którzy zostali Mistrzami Krajowymi za rok 2020 i właśnie wrócili z Gali w Pałacu Prezydenckim.

Tytuł mistrza województwa mazowieckiego konkursu AGROLIGA 2021 w kategorii ROLNICY otrzymali Państwo Dorota i Rafał Niesłuchowscy prowadzący gospodarstwo rolne w Bylicach (powiat pułtuski, gmina Świercze).

Ziemia wchodząca w skład gospodarstw należy do rodziny od połowy XIX wieku. Właściciele są już szóstym pokoleniem mieszkającym i pracującym w tym miejscu. Podstawowym profilem gospodarstwa jest prowadzona na ponad 100 ha produkcja roślinna. Główne uprawy to pszenica ozima, pszenżyto ozime, kukurydza na ziarno, rzepak ozimy i łubin. W ramach współpracy z Syngenta sp. z o.o. prowadzone są pola demonstracyjne dla uprawy nowych odmian kukurydzy. Na części gruntów stosowana jest już od 10 lat uprawa bezorkowa i agregowanie maszyn. Dzięki takim zabiegom ogranicza się parowanie wody z gleby, wpływając na utrzymanie  dobrego nawilgocenia gleby. Gospodarz korzysta z materiału kwalifikowanego odmian, które są dostosowane do warunków klimatycznych i glebowych. Nowoczesny park maszynowy wyposażony w systemy nawigacji pozwala precyzyjnie stosować nawozy i środki ochrony roślin. Gospodarstwo realizuje zasady rolnictwa regeneratywnego dążąc do zrównoważonego rozwoju. Gospodarz został wybrany na sołtysa i delegata do Mazowieckiej Izby Rolniczej.

Tytuł wicemistrza województwa mazowieckiego konkursu AGROLIGA 2021 w kategorii ROLNICY otrzymała pani Agnieszka Piętka właścicielka gospodarstwa mleczarskiego położonego w Kolonii Pogorzel (powiat otwocki, gmina Osieck).

Główny kierunek to produkcja mleka i przetwarzanie pozyskiwanego surowca we własnym gospodarstwie. Stado składa się z 30 sztuk krów mlecznych i 30 sztuk młodzieży. Gospodarstwo nie dąży do wysokiej wydajności, ale stawia na szeroko rozumiany dobrostan zwierząt. Zwierzęta od maja do listopada przebywają na pastwiskach, natomiast system żywienia oparty jest na zielonce, sianie i sianokiszonce. Przygoda z serami rozpoczęła się 5 lat temu, początkowo hobbistycznie. Sery szybko zdobyły uznanie nie tylko rodziny, ale konsumentów i podjęto decyzję o budowie małego zakładu MOL w zakresie przetwórstwa mleka, która częściowo sfinansowano ze środków PROW 2014-2020. Obecnie zakład przerabia 400 litrów mleka dziennie. Asortyment produktów stale się powiększa – wytwarzanych jest ok 20 smaków serów podpuszczkowych, a także sery dojrzewające, kwasowo-podpuszczkowe, twarożki, jogurty naturalne, kefiry, masło i maślanki. Kolejnym kierunkiem rozwoju gospodarstwa jest Zagroda Edukacyjna „Ranczo na Kolonii” – dopełnienie koncepcji produkcji serów z własnego surowca i uroków okolicy.

Laureaci województwa mazowieckiego AGROLIGA 2021 w kategorii ROLNICY:

  • Roman Napiórkowski gmina Radzanów powiat białobrzeski – gospodarstwo z ekologiczną uprawą aronii, porzeczki czerwonej, borówki wysokiej, jabłoni oraz końmi, kozami i produkcją soku naturalnego na bazie własnego produktu.
  • Waldemar Ciepierski gmina Czerwin powiat ostrołęcki – gospodarstwo ukierunkowane na chów i hodowlę bydła mlecznego 186 sztuk bydła w tym 108 sztuk krów mlecznych.
  • Adam Lachowicz gmina Iłów powiat sochaczewski – 11 ha gospodarstwo sadownicze, w którym dominują uprawy ekologiczne
  • Jacek Panek gmina Brwinów powiat pruszkowski – gospodarstwo zajmujące się produkcją warzyw i zbóż
  • Grzegorz Kaflik gmina Brańszczyk powiat wyszkowski – niewielkie gospodarstwo rolne położone w Puszczy Białej prowadzące agroturystykę z możliwością organizacji spływów kajakowych po malowniczej okolicy
  • Zdzisław Kaczmarzyk gmina Tczów powiat zwoleński – 17 ha gospodarstwo z produkcją bydła mlecznego.

Tytuł mistrza województwa mazowieckiego konkursu AGROLIGA 2021 w kategorii FIRMA otrzymała firma „Miodziarze” Sp. z o.o.  marka Pasieki Sadowskich- gmina Stara Biała i powiat płocki. 

Po 12 latach od powstania pierwszych uli „Miodziarze” są drugim największym gospodarstwem pszczelarskim w Polsce. Firma opiekuje się ponad 100 milionami pszczół, które podróżują po Mazowszu i Kujawach, a miody i produkty pszczele cieszą się uznaniem w najdalszych zakątkach kraju. Pasieka wędrowna licząca 3000 uli oraz kompleks budynków mający ok 2500 m2 (w tym budynki produkcyjne w których odbywa się konfekcja i przetwórstwo miodu) pozwalają na pozyskiwanie i przetwarzanie miodu na najnowocześniejszych w kraju maszynach i urządzeniach. Firma współpracuje z pszczelarzami z całej Polski i kupuje od nich miód i produkty pszczele i wspiera tym samym rozwój biznesu pszczelarskiego w Polsce. W asortymencie obok tradycyjnych miodów znajdują się miody z naturalnymi dodatkami – kakao, orzechy czy liofilizowane owoce. Miody wyróżniają się nie tylko wspaniałym smakiem, ale także pięknym wyglądem.

Podsumowanie konkursu Agroliga 2021

Tytuł wicemistrza województwa mazowieckiego konkursu AGROLIGA 2021 w kategorii FIRMA otrzymał „Młyn Zbożowy” Bracia Górscy z gminy Repki w powiecie sokołowskim.

Młyn „Bracia Górscy” jest kontynuacją wielopokoleniowej tradycji młynarskiej w tym rejonie Mazowsza. Od 1896 roku przodkowie produkowali mąkę w młynach wodnych, wiatrakach, od silników spalinowych aż do zautomatyzowanych linii przemiałowych obecnych czasów. Zakład zaopatruje kilkadziesiąt zakładów piekarniczych, cukierni, pizzerii, garmażerii, dwa żeńskie zakony Benedyktynek, które wypiekają opłatki, hostie i komunikanty, prawosławnych na prosforę, Ormian w podwarszawskich Ząbkach na chlebowe placki, starozakonnych z placu Grzybowskiego na koszerne chałki, razową żytnią na podlaskie „kopnięcie łosia” i inne tęgie trunki. Najbardziej stabilnym i długofalowym klientem są gospodynie z okolicznych miejscowości, które od kilku pokoleń przywożą wyprodukowane w swoich gospodarstwach ziarno, a zabierają gotowy produkt. W młynie można dostać takie produkty jak: mąka jasna, mąka pszenna ciemna o grubej strukturze, łamane żyto (produkt z oczyszczonego ziarna żyta delikatnie rozdrobnione), ciapati (produkt na bazie mąki pszennej Typ 650 z dodatkiem pszennych kaszek otrębowych), otręby pszenne, mąkę żytnią razową, mąkę pytlową oraz mąkę sitkową.

Podsumowanie konkursu Agroliga 2021

Laureaci województwa mazowieckiego AGROLIGA 2021 w kategorii FIRMA:

  • Piotr Starzyński gmina Nowy Duninów powiat płocki – gospodarstwo o łącznej powierzchni około 20 ha z produkcją ekologiczną i działalnością pozarolniczą – agroturystyka oraz usługi działalność stolarsko budowlana.
  • „Centrala Nasienna” w Warszawie Sp. z o.o. – gmina i powiat pułtuski – produkcja i sprzedaż kwalifikowalnego materiału siewnego.

Niespodzianką dla wszystkich Gości, było spotkanie ze sztuką w plenerze. Aktorzy teatru „Rampa” z Warszawy przedstawili miniaturę Antoniego Czechowa „Niedźwiedź”.

Za treść merytoryczną odpowiada Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

Odwiedź portal KSOW – http://ksow.pl
Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich