Żołnierze 54 batalionu lekkiej piechoty z Zegrza Południowego codziennie rozwożą żywność potrzebującym mieszkańcom wielu dzielnic Warszawy. W ubiegły czwartek odwiedzili 35 rodzin na Pradze.
Dzisiaj w całej Polsce w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest ok 9 tysięcy żołnierzy i pracowników wojska, wśród nich ponad 200 mazowieckich terytorialsów. Ta liczba stale się zmienia w zależności od potrzeb społeczności lokalnej i instytucji.
Żołnierze 5 MBOT od samego początku walki z koronawirusem zostali włączeni do działań mających na celu przeciwdziałanie i ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Terytorialsi stacjonującego w Zegrzu Południowym, jednego z batalionów 5 Mazowieckiej Brygady Oborny Terytorialnej, są zaangażowani w wsparcie instytucji pomocowych oraz Caritas, działających w Warszawie. Współpracują między innymi z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga – Północ oraz Caritas Archidiecezji Warszawsko-Praskiej. Efektem tej współpracy jest systematyczne dostarczanie paczek żywnościowych do najbardziej potrzebujących mieszkańców Pragi. W ubiegły czwartek dzięki żołnierzom z Zegrza żywność otrzymało 35 rodzin. Jest to kolejna odsłona współpracy z Urzędem Dzielnicy Praga – Północ, m. st. Warszawy, w ramach samorządowego programu #Warszawa Wspiera.
Była to jedna z wielu inicjatyw tego typu podejmowanych przez żołnierzy 5 MBOT. Oprócz współpracy z instytucjami pomocowymi, żołnierze z Zegrza również objęli opieką weteranów i osoby starsze zamieszkujące prawobrzeżną Warszawę oraz powiat wołomiński i legionowski. Wsparcie tych osób polega na utrzymywaniu z nimi kontaktu telefonicznego i reagowaniu na bieżące potrzeby, takie jak zakupy żywności czy leków.
W ramach wspierania służb medycznych, terytorialsów można spotkać w czterech warszawskich szpitalach: Bródnowskim, Praskim, Grochowskim oraz w Szpitalu Dziecięcym a także w szpitalu w Wołominie. Ich zadaniem jest transport medykamentów, próbek do laboratoriów oraz personelu badawczego, wsparcie logistyki wewnętrznej placówki, pomoc medykom na SORze, wykonywanie pomiaru temperatury osobom wchodzącym i wychodzącym ze szpitala a także prowadzenie ankiet. Żeby odciążyć służby medyczne, żołnierze – ratownicy medyczni, którzy zostali przeszkoleni przez WOMP oraz stacje sanitarno-epidemiologiczne, pobierają również wymazy od osób przebywających na kwarantannie i przekazują je do laboratoriów. Do tej pory zespoły wymazowe z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej pobrały ok 1200 wymazów od mieszkańców Mazowsza.