106. rocznica odzyskania niepodległości w Markach

Tradycyjnie 11 listopada obchody rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się po godz.15.00 w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego wykładem Agnieszki Lużyńskiej, która przybliżyła nieznane, a często kontrowersyjne wydarzenia z czasów okresu międzywojennego. Tytułem Honorowego Mieszkańca Miasta uhonorowano postać majora Henryka Okińczyca, pseudonim „Bil”, który w czasach okupacji i akcji „Burza” swoją postawą zasłużył na wyjątkowe miejsce w sercach mieszkańców Marek. 

Niezwykle istotne dla budowy naszej tożsamości jest kultywowanie pamięci o bohaterach związanych z naszą lokalną społecznością. Na naszych tegorocznych uroczystościach gościmy rodzinę Henryka Okińczyca, majora Armii Krajowej, któremu rada miasta jednogłośnie przyznała pośmiertnie tytuł „Zasłużony dla Miasta Marki”. Major Okińczyc był jednym z nas – sąsiadem, kolegą z pracy i wreszcie żołnierzem. W momencie próby nie zawahał się stanąć do walki i oddać życia za to, by kolejne pokolenia mogły cieszyć się wolnością, pokojem i bezpieczeństwem – podkreślił Jacek Orych, Burmistrz Marek.

Następnie wspólnie śpiewano pieśni patriotyczne, a tę część uroczystości zakończył tradycyjnie już „Tort dla Niepodległej”.

Wieczorne uroczystości odbyły się przy pomniku X Powieszonych na Skwerze Pamięci Narodowej. Wciągnięcie flagi na maszt, odśpiewanie hymnu i składanie wieńców to stałe elementy mareckich obchodów. W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni mieszkańcy Marek, przedstawiciele ugrupowań politycznych, mareckich szkół, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń. Podczas obchodów głos zabrał burmistrz Jacek Orych. Burmistrz w przemówieniu przypomniał, że wolna Ojczyzna to dar, ale i obowiązek nasz i przyszłych pokoleń.

– Dziś, kiedy nasza ojczyzna jest wolna, stajemy przed nowymi wyzwaniami. Widzimy, jak świat wokół nas się zmienia – bezpieczeństwo, które tak bardzo cenimy, nie jest nam dane na zawsze. Za naszą wschodnią granicą trwają działania wojenne, a my, jako Polacy, z empatią i solidarnością patrzymy na los tych, którzy walczą o swoją wolność. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, powinniśmy docenić pokój, w którym żyjemy, i pamiętać, że wolność wymaga stałego zaangażowania kolejnych pokoleń, troski i odpowiedzialności za naszą wspólnotę narodową – mówił Jacek Orych.

Głos zabrał także starosta powiatu wołomińskiego – Arkadiusz Werelich, który podkreślał doniosłość Narodowego Święta Niepodległości.

Wieńce pod pomnikiem złożyli przedstawiciele mareckich szkół, organizacji pozarządowych, przedstawiciele seniorów, posłów i partii politycznych. W imieniu mieszkańców miasta Marki wieniec złożyli: burmistrz Jacek Orych, zastępcy Burmistrza Dariusz Pietrucha i Paweł Pniewski oraz przewodnicząca rady miasta Marzena Wieczorek-Starczewska wraz z radnymi.

Po uroczystości mieszkańcy i harcerze ułożyli biało-czerwoną flagę ze zniczy, a następnie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na tradycyjną wojskową grochówkę.

Dziękujemy, że mogliśmy uczcić wspólnie Narodowe Święto Niepodległości.