109 mln zł na inwestycje edukacyjne w Markach

109 mln zł na inwestycje edukacyjne w Markach, fot: WWL24

W dniu dzisiejszym spółka Mareckie Inwestycje Miejskie należąca do miasta Marki podpisała umowę na podstawie której pozyska 109 mln zł na inwestycje edukacyjne.

Liczba młodych mieszkańców Marek rośnie w błyskawicznym tempie. W roku szkolnym 2010/2011 do szkół podstawowych uczęszczało 1,9 tys. uczniów, w obecnym  – już ponad 3 tys. Podobnie jest z frekwencją w przedszkolach: publicznych i prywatnych. Mareckie placówki edukacyjne pracują na dwie zmiany, dlatego potrzebne są błyskawiczne inwestycje w rozbudowę infrastruktury oświatowej. W ubiegłym roku miasto oddało do użytku powiększoną i zmodernizowaną szkołę podstawową przy Okólnej – powstał budynek dla edukacji wczesnoszkolnej dla 500 dzieci i hala sportowa. Było to preludium do jeszcze większych projektów, na które trzeba było znaleźć finansowanie. Wielomiesięczne starania zostały dziś zwieńczone.

– Podpisaliśmy umowę, dzięki której Mareckie Inwestycje Miejskie, czyli należąca do miasta spółka, pozyskają 109 mln zł na inwestycje edukacyjne. Obligacje wyemituje kontrolowany przez skarb państwa Bank Pekao SA. To pieniądze, które będą pracować na rzecz dzieci. Chcemy zrealizować cztery inwestycje: wybudować kompleks edukacyjny dla 1200 dzieci, filię szkoły podstawowej, rozbudować kolejną szkołę podstawową i przedszkole. Prace powinny zakończyć się jesienią przyszłego roku. Wówczas uda nam się rozwiązać największe bolączki edukacyjne naszego miasta – mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.

Przedszkole przy ulicy Dużej w Markach

Pierwsze umowy już zostały podpisane. Dziś Mareckie Inwestycje Miejskie podpisały kontrakty z wyłonioną w przetargu firmą, która w technologii modułowej rozbuduje przedszkole przy ulicy Dużej (z myślą o ponad 200 dzieciach) i postawi filię szkoły podstawowej dla trzeszczącej w szwach placówki przy ulicy Szkolnej. Nowe pomieszczenia, gotowe w tym roku, będą niezbędną na czas rozbudowy tej placówki. Po zakończeniu prac filia zostanie zamieniona w miejskie przedszkole.

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne

Największą inwestycją oświatową będzie budowa Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego. Przy ulicy Wspólnej ma powstać kompleks, który będzie tętnił życiem przez większość dnia. Pierwotnie miało to być gimnazjum dla 800 uczniów. Po reformie oświaty będzie to szkoła podstawowa dla 1200 uczniów z basenem, salą widowiskową, boiskiem piłkarskim i miasteczkiem ruchu drogowego.

– Staramy się, by kompleks był jak najbardziej efektywny energetycznie. Zastosujemy nowoczesne rozwiązania, dzięki czemu eksploatacja będzie dużo tańsza niż tradycyjnego budynku. Będą to budynki pasywne, korzystające z odnawialnych źródeł energii m.in. paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, kogeneracji. To będzie wzór do budowania innych obiektów edukacyjnych w Polsce – podkreśla Kamil Wieczorek, prezes Mareckich Inwestycji Miejskich.

Mareckie Inwestycje Miejskie to spółka kontrolowana w 100% przez Miasto Marki. Jej pierwotnym zadaniem była budowa gimnazjum przy ul. Wspólnej. Z biegiem czasu rozszerzała zakres kompetencji. Oprócz koordynacji inwestycji edukacyjnych zajmuje się projektowaniem i uzyskiwaniem pozwoleń na budowę mareckich ulic, jest także bezpośrednim opiekunem mareckiego sportu.