15 sierpnia w Radzyminie – relacja z obchodów 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Główne uroczystości patriotyczne święta 15 sierpnia odbyły się jak co roku na Cmentarzu Żołnierzy Polskich w Radzyminie. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych, państwowych oraz kościelnych. Nie zabrakło mieszkańców Radzymina i zaproszonych gości.

Mszę Świętą celebrował biskup Marek Solarczyk. O oprawę wojskową zadbał Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego z Garnizonu Warszawa. Uroczystościom oficjalnym towarzyszyły przez cały dzień wydarzenia kulturalne, sportowe i patriotyczne z bogatego programu obchodów, przygotowanego przez Gminę Radzymin.

Oficjalne uroczystości pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, rozpoczęła na Cmentarzu Żołnierzy Polskich o godz. 17.00 Msza Święta celebrowana przez biskupa Marka Solarczyka. W części oficjalnej nie zabrakło przemówień skierowanych do zgromadzonych mieszkańców Radzymina i zaproszonych gości. Odczytano także listy skierowane do mieszkańców Radzymina: list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Andrzeja Dudy odczytał Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP minister Paweł Mucha, list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego odczytał minister Jacek Sasin, ponadto przemówienie wygłosił Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński.

Listy na uroczystości „Cudu nad Wisłą” w Radzyminie skierowali również: Wiceprezes Rady Ministrów Beata Szydło, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska oraz Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.
Współorganizatorem uroczystości na Cmentarzu Żołnierzy Polskich było Wojsko Polskie. Asystę honorową zapewniło Dowództwo Garnizonu Warszawa i Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Żołnierzy towarzyszyli także delegacjom składającym kwiaty na Bratniej Mogile Bohaterów Kaniowszczyków.

To nie jedyny akcent wojskowy. W centrum miasta odbyła się wystawa sprzętu wojskowego, zorganizowana przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i 1. Warszawską Brygadę Pancerną Garnizon Wesoła. Uroczystości na Cmentarzu Żołnierzy Polskich poprzedziło o godz. 15. 00 złożenie kwiatów przy pomniku Wincentego Witosa ku czci Premiera Rządu Obrony Narodowej, który w 1920 roku odwiedził miasto i walczących żołnierzy.

Części oficjalnej towarzyszył szereg imprez o charakterze kulturalnym i rekreacyjnym. Już o godz. 8.00 rano, 15 sierpnia na stadionie klubu piłkarskiego RKS Mazur odbyły się XXVIII Zawody Gołębiarskie „Cud nad Wisłą”. Widzowie mogli podziwiać widowiskowe wypuszczenie kilku tysięcy gołębi jednocześnie! Najważniejszym wydarzeniem sportowym w programie obchodów 98. Rocznicy Bitwy Warszawskiej był XXVII półmaraton „Bieg 1920”. Zwyciężył Kenijczyk Mwetich Silas z czasem 1:06:12.

Tradycyjnie hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej złożyli uczestnicy XVII Międzynarodowego Zlotu Motocyklowego MotoCud Radzymin 1920. Po uroczystości otwarcia Zlotu i zasadzeniu Dębu Katyńskiego ku czci por. Janiny Lewandowskiej motocykliści tuż po godzinie 12.00 ruszyli w paradzie przez centrum miasta w kierunku Nasielska. Wieczorem w ramach zlotu pokaz akrobatyki na motorze dał wicemistrz świata w kategorii „freestyle bike stunter” Paweł Karbownik.

Dla rodzin z dziećmi Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin przygotowała na 15 sierpnia piknik „Strefa Rodzinna” w parku Czartoryskiej. Od 13.00 do 18.00 można było wziąć udział w zabawach, przedstawieniach, konkursach i animacjach edukacyjnych. Ponadto w „Strefie Rodzinnej i w centrum miasta” miał miejsce okolicznościowy kiermasz. Można było zakupić m.in. okolicznościowe kubki i koszulki nawiązujące do rocznicowych obchodów Bitwy Warszawskiej z grafiką murali znanego mieszkańcom z kamienicy w centrum miasta. Kubki i koszulki można wciąż jeszcze nabyć w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w godzinach jej otwarcia.

Duże emocje towarzyszyły wieczornym koncertom na pl. Kościuszki w Radzyminie. Na scenie głównej o godzinie 18.45 rozpoczął się koncert „Kochamy Polskie Piosenki” pod patronatem Programu 3 Polskiego Radia, który poprowadził Piotr Stelmach, dziennikarz radiowej „Trójki”. Potem na scenie pojawił się Kabaret Skeczów Męczących, a występy zakończyła muzyczna gwiazda wieczoru zespół Enej. Część artystyczną zwieńczył pokaz sztucznych ogni.

W ramach wydarzeń towarzyszących obchodom 98. Rocznicy Bitwy Warszawskiej w Radzyminie gmina Radzymin i organizacje społeczne przygotowały szereg dodatkowych atrakcji poprzedzających święto 15 sierpnia. Warto wspomnieć o XV Międzynarodowym Festiwalu Operetkowo-Operowy na Mazowszu – „Rozśpiewana Niepodległa”. Koncert odbył się 12 sierpnia w sali sportowej SP nr 1 w Radzyminie pod patronatem Europejskiej Fundacji Sztuki Wokalnej oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin. W patriotycznym repertuarze wystąpili artyści warszawskich scen operowych i operetkowych.

Tydzień wcześniej, 5 sierpnia 2018 r. Koło Łowieckie „Przepiórka” oraz Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu zorganizowały XVI Mazowiecki Konkurs Sygnalistów i Muzyki Myśliwskiej. W ramach festiwalu odbyła się Msza Hubertowska w oprawie muzyki myśliwskiej w Kolegiacie Radzymińskiej oraz szereg pokazów w hali sportowej ROKiS: wystawa psów myśliwskich, pokaz sokolniczy, wystawa przyrodnicza i trofeów myśliwskich.