26 dilerów i ponad 300 kg narkotyków – akty oskarżenia trafiły do sądu

Policja zatrzymała 39 osób podejrzanych o handel narkotykami, fot: KPP Wołomin

Prokuratura Okręgowa Warszawa – Praga skierowała do Sądu Rejonowego trzy akty oskarżenia przeciwko 26 osobom oskarżonym o udział w obrocie znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych.

Akt oskarżenia obejmuje sprzedaż m.in. ok. 220 kilogramów heroiny, ok. 70 kilogramów marihuany, 37 kilogramów amfetaminy oraz 1,5 kilograma kokainy, a także udzielanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej innym osobom ponad 68 kilogramów heroiny tj. o czyny z art. 56 ust. 1 i 3 oraz art. 59 ust. 1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Wyżej wymienionym osobom prokurator zarzuca popełnienie 43 przestępstw z ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz 2 przestępstw polegających na nielegalnym posiadaniu broni palnej i amunicji oraz ukrywaniu dokumentów. W ocenie prokuratora z większość oskarżonych z procederu handlu heroiną lub obrotu środkami odurzającymi uczyniła sobie stałe źródło dochodu (art. 65 § 1 kk).

Policja zatrzymała 39 osób podejrzanych o handel narkotykami, fot: KPP Wołomin

Przestępstwa wskazane w aktach oskarżenia dokonywane były w ciągu ostatnich 10 lat na terenie Warszawy, w szczególności w rejonie północno-praskim oraz w podwarszawskich miejscowościach.

Większość z oskarżonych przebywa w areszcie śledczym, a w przeszłości była karana za przestępstwa związane z obrotem narkotykami oraz inne przestępstwa kryminalne m.in. rozboje, kradzieże z włamaniem, czy też oszustwa.

Przestępstwo wprowadzania do obrotu znacznej ilości środków odurzających zagrożone jest karą 12 lat pozbawienia wolności, natomiast udzielanie takich środków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej zagrożone jest karą 10 lat pozbawienia wolności. W tym przypadku biorąc pod uwagę fakt, iż większości z podejrzanych zarzucono popełnienie przestępstw w warunkach określonych w art. 65 § 1 kk (uczynienie sobie z przestępstwa stałego źródła dochodu), grozi im kara 15 lat pozbawienia wolności.

Policja zatrzymała 39 osób podejrzanych o handel narkotykami, fot: KPP Wołomin

Skierowanie powyższych aktów oskarżenia ma związek przeprowadzoną w dniu 21 czerwca 2017 r. na polecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga realizacją, w ramach której policjanci z Komendy Powiatowej w Wołominie, przy wsparciu funkcjonariuszy Stołecznego Pododdziału Antyterrorystycznego w Warszawie, Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, Centralnego Biura Śledczego Policji, a także innych jednostek Policji z terenu województwa mazowieckiego dokonali zatrzymania 39 osób w wieku od 24 do 60 lat związanych z obrotem narkotykami [LINK]. Film z zatrzymania:

W akcji zatrzymania podejrzanych brało udział ponad 400 funkcjonariuszy policji z terenu województwa mazowieckiego, a zakres czynności procesowych w tej sprawie wykonywanych bezpośrednio po zatrzymaniu oskarżonych wymagał zaangażowania wszystkich prokuratorów Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej Warszawa – Praga w Warszawie.

źródło: Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga