75. rocznica mordu na Kruczku

75. rocznica mordu na Kruczku, fot: zielonka.pl

W tym roku przypada 75. rocznica egzekucji mieszkańców Marek, Pustelnika, Zielonki i Strugi, przeprowadzonej przez żołnierzy niemieckich 30 lipca 1944 r. niedaleko Jeziora Czarnego, nazywanego Kruczkiem.

Zapraszamy na uroczystości upamiętniające rocznicę, organizowane przez Miasto Marki, które odbędą się we wtorek 30 lipca 2019 r. o godz. 17.00 na miejscu egzekucji, w których uczestniczyć będą również przedstawiciele samorządu Zielonki.

Ten masowy mord był odwetem okupanta za akcje zbrojne przeprowadzone przez Armię Krajową w Strudze i w Zielonce, w wyniku których zginęło lub zostało rannych kilku żołnierzy niemieckich.

Armia Krajowa gromadziła w tym czasie broń w punktach zbornych w związku z przygotowaniami do wybuchu Powstania Warszawskiego. W okolicach ulic Prostej i Podleśnej polska grupa natknęła się na trzyosobowy patrol żołnierzy SS. Doszło do wymiany ognia, w wyniku której zginęło dwóch Niemców, a trzeci został ranny.

Zaraz po tym wydarzeniu hitlerowcy rozpoczęli łapanki i aresztowania mieszkańców okolicznych domów. Schwytanych mieszkańców Marek, Pustelnika, Zielonki i Strugi zapędzono w okolice Jeziora Czarnego potocznie nazywanego Kruczkiem lub Czerniakiem. Prawdopodobnie tuż przed zapadnięciem zmroku rozpoczęto egzekucję. Dokładnej liczby zamordowanych nie udało się ustalić. Szacuje się, że było to 50 do 150 osób.