Akcja szczepienia lisów w dniach 15-30 listopada 2021 r.

akcja szczepienia lisów; źródło: facebook.com/WeterynariaSiedlce

Skuteczność przeprowadzonej akcji w dużej mierze zależy od odpowiedniego postępowania mieszkańców. Przynęty, które były dotykane przez ludzi są mijane przez lisa, dlatego bardzo ważnym jest niepodnoszenie i niedotykanie przynęty ze szczepionką. Ponad to po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy trzymać na uwięzi i prowadzić na smyczy, a kot trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 15-30 listopada 2021 r. przeprowadzona zostanie akcja szczepień ochronnych lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w następujących powiatach województwa mazowieckiego: powiat białobrzeski, powiat garwoliński, powiat grójecki, powiat kozienicki, powiat lipski, powiat miński, powiat nowodworski, powiat legionowski, powiat otwocki, powiat piaseczyński, powiat pruszkowski, powiat grodziski, powiat przysuski, powiat pułtuski, powiat radomski i m. Radom, powiat szydłowiecki, m. st. Warszawa, powiat wołomiński, powiat warszawski zachodni, powiat wyszkowski, powiat zwoleński.

akcja szczepienia lisów; źródło: facebook.com/WeterynariaSiedlce

Szczepionka będzie zrzucana z samolotów oraz wykładana ręcznie w ilości 30 dawek na 1 km2 na całym obszarze objętym szczepieniami. Zrzut obejmują kompleksy leśne, pola i łąk i z pominięciem akwenów wodnych i terenów zabudowanych. Przynęty mają kształt krążka koloru zielono-brązowego o intensywnym rybim zapachu. W środku umieszczony jest plastikowy pojemnik zawierający płynną szczepionkę przeciwko wściekliźnie. Po przegryzieniu blistra przez lisa – szczepionka w zetknięciu ze śluzówka jamy ustnej wytwarza odporność immunologiczną przeciwko wściekliźnie. Szczepionka jest przeznaczono tylko do szczepienia lisów. Dla innych zwierząt nie posiada ukierunkowanego działania przeciwko wściekliźnie. Dotknięcie szczepionki przez człowieka spowoduje, że nie zostanie ona podjęta przez lisa. Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych, gospodarskich i innych zwierząt wolno żyjących.

Pomimo iż uważa się że szczepionka jest nieszkodliwa dla ludzi to zagrożeniem dla zdrowia człowieka może być bezpośredni kontakt szczepionki na otwarte rany, oczy, jamę ustną i nos. W takich wypadkach należy gruntownie przemyć te miejsca wodą z mydłem. Każdy kontakt człowieka ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza medycyny.

Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Wszelkie kontakty z przynętą wykluczają możliwość przyjęcia jej przez lisy. Przy kontaktach zwierząt domowych i gospodarskich z przynętami uprasza się hodowców o bezwzględne zgłoszenie takich przypadków lekarzowi weterynarii ze zwróceniem uwagi na symptomy neuropatologiczne i alergiczne. Zagrożenie również może stanowić także sam pojemnik powodując zadławienie.

akcja szczepienia lisów; źródło: facebook.com/WeterynariaSiedlce

Będzie to już 3 akcja szczepienia lisów w powiecie wołomińskim wcześniejsze odbyły się w dniach 19-20 maja 2021 r. oraz w dniach 20-22 września 2021 r. A 8 w województwie Mazowieckim przyczyną są liczne przypadki wścieklizny. Na dzień 12 listopada wiadomo o 85 przypadkach które głównie dotyczyły lisów. Z tego 2 przypadki dotyczyły powiatu wołomińskiego:

  • 45. przypadek w miejscowości Wołomin (gm. Wołomin, powiat wołomiński) – ul. Korsaka 2, gatunek: lis, potwierdzono: 27 sierpnia
  • 84. przypadek w miejscowości Zielonka (gm. Zielonka, powiat wołomiński), gatunek: kot, potwierdzono: 5 listopada,

Od 7 września 2021 r. powiat wołomiński zalicza się do obszaru zagrożonego wścieklizną. 25 października 2021 r. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie nr 38 W rozporządzeniu tym za obszar zagrożony wystąpieniem zjawiska wścieklizny określa się obszar obejmujący:

  • dzielnice: Wawer, Wesoła, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską), Rembertów, Praga Południe (część dzielnicy ograniczoną od południa linią kolejową przebiegającą wzdłuż ul. Makowej) miasta stołecznego Warszawy,
  • w powiecie mińskim (gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz oraz miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek),
  • powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, miasto Radom, zwoleński, wołomiński.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje zakaz:

  • organizowania, targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę;
  • organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje nakaz:

  • trzymanie psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu;
  • pozostawienie zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.

Warto także pamiętać że w Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów.