„Aleja Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920”

696
Obwodnica Marek, fot: WWL24

Ministerstwo Obrony Narodowej przychyliło się do wniosku samorządowców powiatu wołomińskiego.

W maju tego roku wójtowie i burmistrzowie gmin z powiatu wołomińskiego, przez które przechodzi trasa S8, zaproponowali, by ten odcinek szybkiej trasy nazwać „Aleją Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920”. W sierpniu będziemy bowiem obchodzić setną rocznicę bitwy, która uratowała Europę przed bolszewicką rewolucją niesioną na bagnetach sowieckiej armii.

Wniosek w sprawie nadania nazwy trafił do resortu obrony narodowej, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz do rad gmin, do których kompetencji należy nadawanie nazw ulicom, w tym również drogom szybkiego ruchu. Podpisali się pod nim:
– Jacek Orych, Burmistrz Miasta Marki
– Kamil Michał Iwandowski, Burmistrz Miasta Zielonka
– Edyta Zbieć, Burmistrz Miasta Kobyłka
– Krzysztof Chaciński, Burmistrz Miasta i Gminy Radzymin
– Elżbieta Radwan, Burmistrz Miasta i Gminy Wołomin
– Rafał Mathiak, Wójt Gminy Klembów
– Radosław Korzeniewski, Wójt Gminy Dąbrówka

Pomysł samorządowców uzyskał uznanie w resorcie obrony narodowej. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, w odpowiedzi na pismo wójtów i burmistrzów wyraził „szczere i głębokie poparcie dla tej formy upamiętnienia obrońców Ojczyzny z 1920 r.” Zauważa, że nadana nazwa pozwoli na upamiętnienie bohaterów Bitwy Warszawskiej w historycznym miejscu, gdzie polscy żołnierze stawili bohaterski opór Armii Czerwonej. W filmowej zapowiedzi obchodów 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej minister Mariusz Błaszczak poinformował również, że w całej Polsce powstaną historyczne murale. Propozycja, by ozdobić nimi obiekty z trasy S8, również znalazła się w piśmie samorządowców z naszego powiatu.

– Za niespełna miesiąc będziemy obchodzić rocznicę wielkiego zwycięstwa polskiego oręża. To właśnie tu, na przedpolach stolicy, udało się zatrzymać pochód czerwonoarmistów. Cieszymy się, że nasza propozycja znalazła poparcie władz resortu obrony – komentuje Jacek Orych.

– Podczas najbliższej sesji Rada Miasta Marki podejmie stosowną uchwałę w sprawie nadania drodze ekspresowej S8 przebiegającej przez Marki nazwy „Aleja Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920”. Podobne uchwały w lipcu i sierpniu podejmą rady poszczególnych gmin, przez które przebiega S8 na terenie naszego powiatu. Otrzymujemy informacje, że do naszej inicjatywy przyłączają się również gminy z innych powiatów zlokalizowanych wzdłuż trasy S8, co nas bardzo cieszy – informuje Paweł Pniewski, przewodniczący mareckiej rady miasta.

Podczas uroczystości związanych z upamiętnieniem 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej w Markach, 14 sierpnia o godz. 19:00, pod Pomnikiem Żołnierzy 1920 roku zaprezentowany zostanie wzór pamiątkowych tablic z nową nazwą, które staną wzdłuż trasy S8. Następnie odbędzie się Apel Poległych z udziałem wojskowej asysty honorowej. Wcześniej, o godz. 18:00, odprawiona zostanie uroczysta Msza święta w intencji obrońców przedmościa Warszawy 1920 roku w kościele parafialnymi pw. św. Izydora.

Komentarze