Autobusy linii „L” wjeżdżają w boczne ulice w Markach

Komunikacja miejska, fot: ZTM Warszawa

Jednym z najczęściej wysuwanych postulatów przez mieszkańców Marek jest wprowadzenie komunikacji miejskiej w inne niż Aleja Piłsudskiego ulice.

Duży krok miasto zrobi w maju, a dokładnie 13 w poniedziałek. Chodzi o tzw. „eLki”, czyli linie uzupełniające. Wielomiesięczne starania i rozmowy z Zarządem Transportu Miejskiego zaowocowały modyfikacją ich tras oraz budową peronów przystankowych.

L40
Do tej pory autobus z Wołomina wjeżdżał do Marek od strony Strugi i zatrzymywał się na pętli przy Dużej. Od maja jego trasa w Markach prowadzi Aleją Piłsudskiego, Pomnikową, Grunwaldzką, Okólną, Słoneczną, ponownie Piłsudskiego, Bandurskiego aż do cmentarza, gdzie będzie mieć nową pętlę. Nowe przystanki znajdują się przy: Pomnikowej, Walewskiej, Karłowicza, Parkowej, Kolonii Makówko, Strefie Przemysłowej, Okólnej, Słonecznej, Bandurskiego (2) i cmentarzu.

L45
Linia, która jedzie z Dąbkowizny przez Słupno i Nadmę, prowadziła przez Marki Aleją Piłsudskiego prosto aż do M1. Autobus zmodyfikuje trasę i pojedzie Pomnikową, Grunwaldzką, Okólną, Słoneczną. Ponownie wróci na Piłsudskiego i pojedzie do centrum handlowego. Nowe przystanki znajdują się przy: Pomnikowej, Walewskiej, Karłowicza, Parkowej, Kolonii Makówko, Strefie Przemysłowej, Okólnej, Słonecznej.

L33
Na trasie autobusu w kierunku do Legionowa pojawiły się nowe przystanki. Znajdują się one przy Bandurskiego, Chrobrego, Okólnej i Słonecznej.

L43
Na trasie autobusu z Zielonki do Marek (kierunek M1) pojawiły się nowe przystanki przy: Wroniej, Sokolej i Jagiełły.

– Po wprowadzeniu pierwszej strefy biletowej to kolejny krok w rozwoju systemu komunikacji publicznej w Markach. Zdajemy sobie sprawę, że miasto się rozrasta i są potrzebne nowe rozwiązania, nad którymi już pracujemy. Wiążą się one z realizacją dużych inwestycji drogowych – tych już realizowanych jak i planowanych. Naszym komunikacyjnym partnerem będzie sprawdzona instytucja, czyli warszawski Zarząd Transportu Miejskiego – mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.

ZTM uruchamia autobusy linii L we współpracy z samorządami. Obsługujący je przewoźnicy emitują własne bilety, ale honorują wybrane bilety ZTM: 90-dniowe, 30-dniowe, dobowe, 3-dniowe, weekendowe, weekendowe grupowe, bilety seniora, bilety dla dzieci z rodzin posiadających troje dzieci oraz wszystkie uprawnienia do przejazdów ulgowych i bezpłatnych. Marki są I strefie biletowej, natomiast na trasach autobusów linii: L33, L40 i L45 za miastem można podróżować na podstawie biletu metropolitalnego.

Autobusy linii „L” wjeżdżają w boczne ulice w Markach