Bądźmy widoczni – po zmroku

Jesienią na drogach ginie wielu pieszych. Wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu i częste mgły powodują, że są oni słabo widoczni dla kierowców. Dlatego samorząd Mazowsza już od 2014 r. prowadzi akcję „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. – Bądź widoczny i bezpieczny. Odblaski naprawdę ratują życie – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Jak wynika z danych policji, około 40 proc. wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce to piesi. W konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji. Po zmroku, ubrany w ciemny strój jest widziany z odległości zaledwie 40 metrów. Noszenie odblasków wydłuża tę drogę do 150 metrów.

Reklama


Jak zaznacza marszałek Adam Struzik, widoczny element odblaskowy to nie tylko zdrowy rozsądek, ale również obowiązek wszystkich poruszających się poza terenem zabudowanym. – O pieszych i rowerzystach często mówi się, że są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie mają do dyspozycji pasów bezpieczeństwa, poduszek czy kurtyn powietrznych, dlatego w razie wypadku są najbardziej zagrożeni. Dodatkowo jesienne warunki drogowe nie ułatwiają widoczności. Stąd pomysł na akcję „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. Jest ona skierowana do dzieci i młodzieży i przypomina, że odblask to dodatkowe metry, które często ratują nam życie – dodaje.

Odblaski dla ponad 4 tys. uczniów
W ramach kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” uczniowie publicznych szkół podstawowych z Mazowsza otrzymują elementy odblaskowe dla siebie i najbliższej rodziny oraz mają możliwość zdobywania wiedzy z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, przekazywanej przez specjalistów z wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego z regionu. Podczas spotkań młodzi Mazowszanie pod okiem ratowników medycznych lub strażaków poznają również zasady udzielania pierwszej pomocy oraz mają okazję zaprezentować swoje umiejętności jazdy na rowerze, pokonując przygotowany rowerowy tor przeszkód.

Tylko w ubiegłym roku na terenie Mazowsza w ramach kampanii zorganizowano spotkania w 61 szkołach dla ponad 6,6 tys. uczniów. Odblaskowe elementy trafiły do 42 szkół i ponad 4 tys. uczniów, z czego do 8 szkół i ponad 1,2 tys. uczniów z subregionu warszawskiego wschodniego. Ze względu na trwającą pandemię COVID-19 od października 2021 r. kampania społeczna prowadzona jest w nowej formule. W placówkach oświatowych w mniejszych grupach z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego, przeprowadzane są zajęcia z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, uczniom przekazywane są elementy odblaskowe i ulotki edukacyjne, a szkole plakaty promujące noszenie odblasków.