Bezkolizyjne skrzyżowania z torami w Kobyłce

3401
Bezkolizyjne skrzyżowania z torami w Kobyłce, fot: WWL24

W dniu dzisiejszym w Urzędzie Miasta Kobyłka odbyła się konferencja prasowa poświęcona budowie bezkolizyjnych przejazdów z linią kolejową. Na spotkaniu byli obecni przedstawiciele władz Kobyłki oraz PKP Polskich Linii Kolejowych S.A..

W Kobyłce powstaną dwa bezkolizyjne skrzyżowania. Niedaleko przystanku kolejowego Kobyłka Ossów, wiadukt drogowy zastąpi przejazd drogowo-kolejowy w ciągu ul. Poniatowskiego i Napoleona. Tunel drogowy (przedłużenie ul. Orszagha do ul. Nadarzyńskiej – DW 634) zastąpi przejazd w ciągu ul. Ręczajskiej i Jana Pawła II. Dzięki temu usprawni się komunikacja w mieście, a kierowcy oraz piesi zyskają szybsze i bezpieczniejsze trasy pomiędzy dzielnicami miasta.

Wizualizacja planowanego tunelu w Kobyłce

– Kobyłka to kolejne miejsce, gdzie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują bezkolizyjne obiekty. Skorzystały już na tym m.in. miejscowości na trasie Warszawa-Trójmiasto, na linii Kraków-Rzeszów m.in. w Tarnowie a także Poznań czy Łódź. Dzięki nim zwiększa się poziom bezpieczeństwa na kolei i usprawniane są systemy komunikacji w miejscowościach, przez które przebiegają linie kolejowe – mówi Krzysztof Pietras, zastępca dyrektora Regionu Centralnego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Obecnie prowadzone są projekty wiaduktu i tunelu w Kobyłce. PLK wspólnie z samorządem Kobyłki wybrały najkorzystniejsze warianty budowy. Koszt przedsięwzięcia to ponad 31 mln. zł Wykonawca jest konsorcjum firm PW Banimex Sp. z o.o.oraz AZI-BUD Sp. z o.o. Zakończenie prac zaplanowano w lipcu 2019 roku.

Wizualizacja wiaduktu nad torami kolejowymi Kobyłka Ossów

– To bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców Kobyłki. To nie tylko mniej korków w mieście, ale i wzrost bezpieczeństwa oraz sprawniejszy ruch kolejowy na trasie z Warszawy w stronę Białegostoku. Dobra współpraca z PLK zaowocowała wypracowaniem najlepszych wariantów budowy tunelu i wiaduktu w naszej miejscowości – mówi Robert Roguski, burmistrz Kobyłki.

Miejsce budowy tunelu przy stacji kolejowej Kobyłka
Miejsce budowy wiaduktu przy stacji kolejowej Kobyłka – Ossów
Komentarze