„Bezpieczna droga do szkoły” z wołomińskimi policjantami

"Bezpieczna droga do szkoły" z wołomińskimi policjantami, fot. policja.pl

Choć rozpoczęcie roku szkolnego przypadło wczoraj, to policjanci już od 1 września br. prowadzą akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Działaniami prewencyjnymi objęli kilkanaście placówek szkolnych znajdujących się na terenie powiatu wołomińskiego, by zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, a kierowcom przypomnieć o zachowaniu w tych miejscach szczególnej ostrożności. W ciągu najbliższych miesięcy funkcjonariusze będą prowadzić stałą, systematyczną pracę z dziećmi ukierunkowaną głównie na profilaktykę i edukację uczniów najmłodszych klas.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego, Wydziału Prewencji oraz komisariatów Komendy Powiatowej Policji w Wołominie objęli nadzorem głównie drogi w rejonach szkół podstawowych, sąsiadujących z drogami o dużym natężeniu ruchu. Wrzesień jest miesiącem, kiedy mundurowi to zadanie stawiają na pierwszym miejscu. Szczególną uwagę zwracają na pieszych, ale także na kierowców, którzy są zobowiązani do zachowania w tych miejscach szczególnej ostrożności. Policjanci przypominają, że zatrzymując się w miejscu dozwolonym, nie należy ograniczać widoczności innym kierującym oraz pieszym przechodzącym przez jezdnię.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego, policjanci prowadzą wzmożone kontrole pojazdów dowożących dzieci do szkół. Rodzice, którzy zawożą swoje pociechy do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo dzieci zależy również od rodziców i opiekunów. Nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10- letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Zasadniczym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych.

W ciągu roku szkolnego policjanci kontynuują działania profilaktyczne w ramach zajęć szkolnych, mówiąc, jakich zasad należy przestrzegać, by bezpiecznie dotrzeć do szkoły oraz do domu po zakończeniu zajęć.

W dniu dzisiejszym, podczas działań „Bezpieczna Droga do Szkoły” policjantom Wydziału Ruchu Drogowego, Wydziału Prewencji oraz komisariatów Komendy Powiatowej Policji w Wołominie towarzyszą słuchacze Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

mł. asp. Monika Kaczyńska