Bezpieczny przejazd - szkolenie dla przedszkolaków w Duczkach, fot: KPP Wołomin

W ramach prowadzonej kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd” ,5 i 6-latków z Przedszkola im. Pszczółki Mai w Duczkach edukowali pracownicy PKP S.A., funkcjonariusze SOK i policjanci wołomińskiej Komendy.

Już od 2005 roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A prowadzi kampanię społeczną Bezpieczny przejazd, która podnosi świadomość o zagrożeniach z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych. W tym roku już kilkakrotnie funkcjonariusze wołomińskiej Komendy wspólnie z pracownikami PKP PLK S.A. funkcjonariuszami SOK z Tłuszcza i Warszawy prowadzili na terenie powiatu wołomińskiego działania edukacyjno – informacyjne na przejazdach kolejowych mające na celu uświadomienie kierujących pojazdami mechanicznymi oraz pieszych o zagrożeniach i niebezpieczeństwach na obszarach kolejowych.

Realizowany projekt ma na celu eliminację negatywnych zachowań uczestników ruchu drogowego podczas przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych oraz korzystania z „dzikich przejść”. Analiza wykroczeń popełnianymi przez kierowców wskazała m. in. na brak reakcji na znak STOP, próbę przejechania pod zamykającymi się rogatkami bądź też ich ominięcie (tzw. jazda slalomem). Organizatorzy przedsięwzięcia pouczają użytkowników przejazdów kolejowo-drogowych o prawidłowym zachowaniu podczas ich przekraczania. Jednak tym, którzy rażąco naruszają przepisy kodeksu ruchu drogowego, oprócz upomnienia, wręczają mandat karny. Kontrole na skrzyżowaniach torów i dróg publicznych przeprowadzają pracownicy Zakładów Linii Kolejowych we współpracy z funkcjonariuszami Policji (Wydziałów Ruchu Drogowego) oraz Straży Ochrony Kolei.

Oprócz prowadzonych w rejonach przejazdów i przejść kolejowych działań, w ramach prowadzonych kampanii „ Bezpieczny przejazd”; „Szlaban na ryzyko”; „ Bezpieczeństwo na terenie kolejowym” edukujemy również młodzież i dzieci w szkołach i przedszkolach.

Reklama
Bezpieczny przejazd – szkolenie dla przedszkolaków w Duczkach, fot: KPP Wołomin

W ubiegłym tygodniu pracownicy PKP PLK S.A. oddział w Warszawie wspólnie z funkcjonariuszami SOK z Tłuszcza i Warszawy oraz funkcjonariuszami z Wydziału Prewencji KPP Wołomin spotkali się z 5 i 6-latkami z Przedszkola im. Pszczółki Mai.

Podczas tego spotkania edukacyjnego blisko 120 dzieci zostało zapoznanych z podstawowymi zasadami przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych, poznały znaki, nabyły też wiedzę czego nie wolno robić na terenie kolejowym. Koordynatorzy urozmaicili również to spotkania filmami edukacyjnymi, grami, zabawami i konkursami. W trakcie zajęć uczestnicy otrzymali też zeszyty edukacyjne, kolorowanki, odblaski i inne mini gadżety.

źródło: KPP Wołomin

Komentarze