Biblioteka w Jarzębiej Łące wyróżniona w konkursie

Adaptacja budynku dworca kolejowego na Bibliotekę Jarzębia Łąka
Po modernizacji Foto: modernizacjaroku.org.pl

Podczas gali finałowej konkursu „Modernizacja roku & Budowa XXIw.” Zastępca Burmistrza gminy Tłuszcz, Waldemar Banaszek oraz Radny Włodzimierz Romański odebrali wyróżnienie za adaptacje budynku dworca kolejowego na bibliotekę w Jarzębiej Łące.

Gmina Tłuszcz otrzymała dofinansowanie w kwocie 390 150,00 zł w ramach projektu pn. „Podniesienie poziomu czytelnictwa w Gminie Tłuszcz poprzez stworzenie warunków lokalowych w Jarzębiej Łące” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła ok. 850 000,00 zł brutto Prace rozpoczęły się 20.11.2019r. i trwały do 29.07.2020r. W ramach tego zadania pozyskany od PKP budynek dworca kolejowego w Jarzębiej Łące uzyskał nową funkcję – mieści się tam filia Biblioteki Publicznej w Tłuszczu.

Istniejący od lat dwudziestych XX wieku budynek przeszedł całkowitą modernizację polegającą na wymianie dachu, elewacji, stolarki okiennej i drzwiowej, wymianie instalacji elektrycznej, instalacji sanitarnych, centralnego ogrzewania i wentylacji. Dzięki przebudowie został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku zostały zachowane elementy dworca kolejowego (rozkład jazdy, elementy poczekalni). Połączenie nowej funkcji użytkowej z dawnym budynkiem dworca pozwolił zachować jego znaczenie historyczne.