By umożliwić zdalne nauczanie

By umożliwić zdalne nauczanie, fot: marki.pl

Urząd Miasta Marki wypożycza komputery uczniom z rodzin, które nie mają takiego urządzenia.

– Przed rozpoczęciem zdalnego nauczania w szkołach, na moje polecenie, poszczególne placówki edukacyjne sprawdziły stopień skomputeryzowania mareckich rodzin. Chodziło o wyłuskanie tych, które nie dysponują żadnym komputerem z dostępem do internetu (ani jednego w gospodarstwie domowym). Z myślą o takich uczniach zrealizowaliśmy zakupy laptopów. Zostaną one wypożyczone – tak, by wszystkie dzieci mogły korzystać ze zdalnego nauczania – mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.

Dodaje, że pierwsza partia została już skonfigurowana i niedługo trafi do uczniów. Każdy komputer będzie mieć mobilne połączenie z internetem.

– Zakupy już zrealizowaliśmy, ale mamy możliwość uczestniczenia (i skorzystamy z tej opcji) w niedawno ogłoszonym rządowym naborze na dofinansowanie takich przedsięwzięć – dodaje burmistrz Orych.

Samorządy już mogą wnioskować o pieniądze na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli do zdalnej nauki. Do rozdysponowania jest kwota 180 mln zł. Komisja Europejska zgodziła się, aby zaoszczędzone środki w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa przekazać na zakup sprzętu dla szkół.