Czujnik jakości powietrza w Radzyminie

Czujnik jakości powietrza , fot: airly.eu

W poniedziałek 5 marca ruszył monitoring jakości powietrza w gminie Radzymin. Sensor zainstalowany na budynku Urzędu Miasta i Gminy Radzymin odczytuje stan zanieczyszczenia powietrza w mieście.

Odczyty z czujnika możemy śledzić na mapie na stronie. Montaż czujnika ufundowała Fundacja Aviva w ramach akcji „Wiem czym oddycham”, a o lokalizacji zadecydowali w głosowaniu mieszkańcy.

Radzymin do konkursu „Wiem, czym oddycham”, organizowanego przez Fundację AVIVA, zgłosiła społecznie mieszkanka p. Ilona Bednarska. Mobilizacja mieszkańców w internetowym głosowaniu przyniosła efekt. Radzymin znalazł się na 34 miejscu wśród stu miejscowości, które otrzymały urządzenie po zebraniu największej ilości głosów. Montażem urządzenia zajął się Urząd Miasta i Gminy Radzymin. Czujnik został zamontowany na budynku urzędu przy pl. T. Kościuszki.

Czujnik w centrum miasta pozwoli mieszkańcom na stałe monitorowanie stanu powietrza i dostosowanie do niego swojej aktywności. Wiedza o stanie powietrza w Radzyminie nie tylko pozwoli lepiej chronić zdrowie, ale przede wszystkim zwiększy świadomość wpływu ludzkiej działalności na to, czym oddychamy. W trosce o jakość powietrza Gmina Radzymin rozpoczęła w tym roku akcję przyznawania dotacji do wymiany pieców, a także zintensyfikowała kontrole Eko-Patrolu pod kątem materiałów spalanych w domowych piecach.

Czujnik jakości powietrza w Radzyminie, fot: radzymin.pl

Zewnętrzny sensor powietrza to niewielkie i proste w montażu urządzenie o wymiarach około 8×16 cm i wadze około 360 gramów. Został zamontowany na wysokości pierwszego piętra, zgodnie z instrukcją montażu. Czujnik do funkcjonowania potrzebuje jedynie dostępu do prądu, przewiewnej lokalizacji oraz zasięgu działania telefonii komórkowej. Dane z czujnika są co godzina przesyłane na stronę firmy Airly. Na mapie można sprawdzić bieżący odczyt i stan powietrza w ciągu ostatnich 24 godzin we wszystkich lokalizacjach czujników Airly w Polsce. Sprawdzanie jakości powietrza na smartfonach umożliwia również bezpłatna aplikacja Airly na Androida i IOS.

Czujnik jakości powietrza w Radzyminie, fot: radzymin.pl

Firma Airly odpowiedzialna za stworzenie zintegrowanego, inteligentnego systemu monitorowania jakości powietrza w oparciu o sieć sensorów w całej Polsce stworzyła platformę internetową, która prezentuje dane o jakości powietrza w czasie rzeczywistym. Punkty na mapie to lokalizacja sensora, a kolor oznacza stan powietrza: od zielonego (najlepsza jakość) do czerwonego (najgorsza), informującego o przekroczeniu wielokrotnie norm, które zagrażają naszemu zdrowiu. System pozwala, także na prognozowanie stanu powietrza w ciągu najbliższych 24 godzin. Dzięki takim informacjom można zaplanować swój dzień – wybrać najlepszą porę na spacer z dzieckiem czy aktywność na świeżym powietrzu.

źródło: radzymin.pl