Debata o bezpieczeństwie seniorów w Wołominie

Debata o bezpieczeństwie seniorów w Wołominie, fot: KPP Wołomin

Przedstawiciele wołomińskiej Komendy, Straży Miejskiej, Urzędu Miasta Wołomin i Ośrodka Pomocy Społecznej spotkali się wczoraj z seniorami.

Głównym celem spotkania było uświadomienie osób starszych i przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu, w tym związanych z oszustwami metodą „ na wnuczka, policjanta, krewnego czy administratora”. Niewątpliwie spotkanie przebiegało w miłej, przyjaznej atmosferze oraz pozostawiło w świadomości seniorów wiedzę dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Dzień dobry. Halo, kto mówi? Jak to, kto? To ja, twój wnuczek! Nie poznajesz mnie , babciu? A, to Ty – Tomku? Tak, to właśnie Ja! Jak się czujesz babciu, co u Ciebie? Wiesz mam do Ciebie ogromną prośbę, pożycz mi trochę pieniędzy …..

Tak może przebiegać rozmowa z osobami, które wykorzystując naszą naiwność, podają się za członka naszej rodziny. Nieświadoma podstępu osoba, najczęściej w podeszłym wieku, pożycza pieniądze tzw. „wnuczkowi”. Niestety potem okazuje się, że jest to oszustwo, a „pożyczona” kwota przepadła.

Wczoraj w siedzibie Koła nr 1 Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Wołominie odbyła się debata społeczna dotycząca bezpieczeństwa seniorów. Z seniorami spotkali się przedstawiciele KPP w Wołominie – Naczelnik Wydziału Prewencji nadkomisarz dr Mariusz Pawlak, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji komisarz Michał Sputo, dzielnicowa asp. szt. Aneta Borowiec, przedstawiciele OPS-u: Małgorzata Gałan i Tomasz Budrowski, Zastępca Komendanta w Straży Miejskiej w Wołominie Jarosław Gorczyca, Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mariusz Księżopolski.

Debata o bezpieczeństwie seniorów w Wołominie, fot: KPP Wołomin

Policjanci przekazali seniorom niezbędną wiedzę mającą na celu bezpieczeństwo osób starszych oraz jak nie paść ofiarą przestępstw metodą „ na wnuczka, policjanta, krewnego” czy „ na administratora” . Dodatkowo podczas miłej i przyjaznej atmosfery przedświątecznej, funkcjonariusze odpowiadali na pytania gospodarzy związane z tematyką spotkania, jak również innymi problemami osób starszych, które ich nurtują, a mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Ponadto uczestnicy spotkania, chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami życiowymi, często przykrymi dla nich, ale pozwalającymi im na wyciągniecie konstruktywnych wniosków na przyszłość.

Przedstawiciele Straży Miejskiej i Urzędu Miasta w Wołominie w ramach prowadzonego w gminie Wołomin programu „Bezpieczny Wołomin – wspólnie zatroszczmy się o nasz spokój” też przekazali informacje o zagrożeniach, z którymi spotykają się osoby starsze w tym związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.

Seniorzy dowiedzieli się również o tym jak działa Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, który powstał w zeszłym roku oraz o sposobach walki z przemocą dotykającą seniorów. Policjanci omówili dodatkowo zagadnienia związane z funkcjonowaniem „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa” i aplikacji „Moja Komenda – kontakt z Policją i dzielnicowym na wyciągnięcie ręki”.

Policjanci radzą:

Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pomoc (najczęściej jest to prośba o pożyczenie pieniędzy), sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny.

W jaki sposób? Oddzwońmy do krewnego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy o jaką prosi. Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję.

źródło: KPP Wołomin