Dzień ze stołeczną policją w PUL Wołomin

Funkcjonariusze stołecznej i wołomińskiej Komendy odwiedzili młodzież uczącą się w I Liceum Ogólnokształcącym Płockiego Uniwersytetu Ludowego im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie.

W ramach promowania zawodu policjanta stołeczni funkcjonariusze zorganizowali dla młodzieży klas mundurowych przedsięwzięcie informacyjno-edukacyjne pt. „Dzień ze stołeczną Policją”. To pierwsze takie spotkanie na terenie powiatu wołomińskiego, w którym udział wzięli uczniowie I LO Płockiego Uniwersytetu Ludowego im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie.

Uczestników spotkania na terenie placu ćwiczeń Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Wołominie przywitali: dyrektor I LO PUL w Wołominie Pani Agnieszka Kaczyńska oraz Naczelnik Wydziału Doskonalenia Zawodowego insp. Sławomir Cisowski, który przedstawił główne założenia policyjnego programu oraz harmonogram wydarzeń. W spotkaniu uczestniczyli również: Komendant Powiatowy Policji w Wołominie mł. insp. dr Marek Ujazda, Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Wołominie nadkom dr Mariusz Pawlak oraz młodzież z klas mundurowych I LO PUL w Wołominie.

Dzień ze stołeczną policją w PUL Wołomin, fot: policja.pl

W pierwszej części spotkania funkcjonariusze z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP zaprezentowali na terenie PSP Wołomin pokaz wyszkolenia koni służbowych oraz umiejętności psów służbowych. Dodatkową atrakcją był pokaz użycia środków pirotechnicznych w tym najbardziej popularnych tzw. fajerwerków i zagrożeń zwianych z ich niewłaściwym użytkowaniem w wykonaniu funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie.

W dalszej części młodzi ludzie licznie zgromadzeni na sali gimnastycznej placówki szkolnej przy ul. Sasina w Wołominie z zainteresowaniem obejrzeli pokazy umiejętności stołecznych policjantów. Na początku komandosi zademonstrowali młodzieży zasady postępowania w przypadku ujawnienia paczki niewiadomego pochodzenia – podczas prezentacji użyto rekwizytu w postaci pudełka oraz specjalistycznego sprzętu (policyjnego robota i skanera).

Funkcjonariusze z Wydziału Doskonalenia Zawodowego KSP zaprezentowali techniki samoobrony i obezwładniania osób przy wykorzystaniu środków przymusu bezpośredniego. Kolejną atrakcją dla młodzieży była przygotowana przez mundurowych z Wydziału Ruchu Drogowego KSP inscenizacja zabezpieczenia miejsca wypadku drogowego oraz pokaz kierowania ruchem. Policjanci z Oddziału Prewencji KSP z kompanii reprezentacyjnej zaprezentowali pokaz musztry policyjnej z użyciem broni długiej.

Dzień ze stołeczną policją w PUL Wołomin, fot: policja.pl

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego KSP pokazali natomiast, jak wyglądają oględziny miejsca zdarzenia i przybliżyli funkcjonalność ambulansu kryminalistycznego wykorzystywanego przez mundurowych podczas zabezpieczania śladów pozostawionych na miejscu przestępstwa. O tym jak zabezpieczać odciski palców, obuwia oraz utrwalać zapachy mówili technicy kryminalistyki.

Na wewnętrznym parkingu szkoły młodzież miała okazję przyjrzeć się z bliska specjalistycznym pojazdom. Policjanci zaprezentowali m. in.: nowy radiowóz Kia Stinger GT wykorzystywany przez grupę „SPEED”, motocykle policyjne, nieoznakowany samochód z wideorejestratorem, łódź motorową, pojazd do obsługi zdarzeń i wypadków drogowych, pojazd pirotechniczny i ambulans kryminalistyczny, oraz DRON używany przez policjantów Komisariatu Rzecznego w Warszawie.

Uczestnicy spotkania zainteresowani pracą w Policji mogli zdobyć szczegółowe informacje na temat procedur rekrutacyjnych na promocyjnym stoisku przygotowanym przez pracowników Wydziału Kadr KSP. Swoje punkty informacyjne miały również inne wydziały: ruchu drogowego, pododdziału kontrterrorystycznego, oddziału prewencji oraz laboratorium kryminalistycznego. Przy stoiskach młodzież z zaciekawieniem oglądała sprzęt wykorzystywany przez funkcjonariuszy w codziennej służbie (np.: broń, akcesoria używane do zabezpieczeń, laserowy miernik prędkości, walizkę technika kryminalistyki) i pytała mundurowych o kulisy służby. Wielu młodych ludzi wyraziło chęć wstąpienia w szeregi Policji.