Edukacyjne, kulturalne i sportowe serce Marek – podpisanie umowy

Wiosną 2018 r. na plac przy ul. Wspólnej wjadą pierwsze koparki. Rozpocznie się realizacja jednej z największych i najważniejszych inwestycji w dziejach współczesnych Marek.

W 2019 r. przed uczniami i mieszkańcami otworzy podwoje Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne. W kompleksie przy Wspólnej znajdą miejsce: szkoła podstawowa dla 1200 uczniów, sala widowiskowa, sala sportowa, basen, pełnowymiarowe boisko z bieżnią, trzy boiska wielofunkcyjne, miasteczko ruchu drogowego oraz parking dla 300 samochodów. Dziś umowę na wykonanie prac podpisały – w imieniu samorządu – Mareckie Inwestycje Miejskie oraz wykonawca – notowana na warszawskiej giełdzie firma Budimex.

– To umowa ma dla mieszkańców miasta i samorządu ogromne znaczenie. Po pierwsze, jest najważniejszym krokiem do rozwiązania problemów lokalowych mareckiej edukacji. Po drugie, przy Wspólnej będzie bić sportowe serce miasta, czynne także po godzinach nauki. Mareckie dzieci nie będą musiały jeździć na basen do sąsiednich miast, a biegacze – na treningi do Warszawy – podkreśla Jacek Orych, burmistrz Marek.

– Inwestycja przy ulicy Wspólnej otwiera także nowe możliwości dla mareckiej kultury. Nasze miasto wzbogaci się o salę widowiskową z prawdziwego zdarzenia, której tak bardzo brakuje mieszkańcom. W kompleksie zlokalizowana zostanie także filia Biblioteki Publicznej – dodaje Agnieszka Lużyńska, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta Marki.

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne

Obecnie Marki przeżywają boom mieszkaniowy. Bliskość Warszawy, budowa obwodnicy, inwestycje infrastrukturalne i wprowadzenie pierwszej strefy biletowej powodują, że liczba mieszkańców dynamicznie się zwiększa. Także tych najmłodszych. Dlatego w tej kadencji w zakresie edukacji samorząd podjął intensywne działania inwestycyjne.

– Rozbudowaliśmy już Szkołę Podstawową nr 1 przy Okólnej, podpisaliśmy umowy na rozbudowę przedszkola miejskiego przy Dużej i budowę filii szkoły nr 2. Te dwa ostatnie obiekty będą gotowe jeszcze w tym roku. Do rozstrzygnięcia pozostał nam przetarg na rozbudowę szkoły podstawowej nr 2 przy ul. Szkolnej. Jednak kluczem do rozwiązania problemów lokalowych mareckiej edukacji jest budowa kompleksu przy Wspólnej – zaznacza Jacek Orych.

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne

Samorząd jest reprezentowany przez komunalną spółkę – Mareckie Inwestycje Miejskie. Na początku tego roku podpisała ona umowę z Bankiem Pekao SA na finansowanie inwestycji edukacyjnych. Z tej puli będzie realizowana inwestycja przy Wspólnej. Wartość umowy z Budimeksem wynosi 85,77 mln zł netto. Będzie to budynek, którym Marki będą się wyróżniać na tle kraju.

– Kompleks przy Wspólnej z założenia miał być „zero-energetyczny”, co oznacza, że w rocznym bilansie zużyje tyle energii, ile sam wyprodukuje. Osiągnęliśmy to dzięki zastosowaniu systemu odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, zaawansowane systemy odzysku energii cieplnej i urządzenia do produkcji energii elektrycznej z gazu. Budynek posiada właściwości termoizolacyjne na najwyższym poziomie, jest wyposażony w urządzenia oszczędzające wodę. Ponadto będzie posiadał możliwość regulacji nie tylko temperatury, ale także wilgotności powietrza i barwy światła w zależności od nasłonecznienia pomieszczeń. Całą wodę z deszczu będziemy magazynować i wykorzystywać na dachach zielonych oraz do podlewania – opowiada Kamil Wieczorek, prezes Mareckich Inwestycji Miejskich.

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne

Będzie to pierwsza w Polsce szkoła publiczna, która będzie posiadała certyfikat BREEAM, który definiuje standard najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania budynków.