Gminę Radzymin oświetlą nowoczesne i energooszczędne lampy LED-y

Gminę Radzymin oświetlą nowoczesne i energooszczędne lampy LED-y, fot: radzymin.pl

Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński podpisał 25 czerwca umowę z firmą ELTAST, która zainstaluje nowe oświetlenie uliczne – energooszczędne lampy LED.

Zastąpią one dotychczasowe oświetlenie do końca 2018 roku. Wartość podpisanej umowy wynosi ponad 7,1 mln złotych. Wymiana opraw oświetlenia ulicznego jest realizowana w ramach Programu Gospodarki Niskoemisyjnej Gminy Radzymin, który ma na celu redukcję emisji zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego.

Oświetlenie LED zastąpi stare oprawy sodowe i rtęciowe. Na całym oświetlanym obszarze nowe oprawy będą posiadały ten sam kształt i emitowały światło o kolorze neutralnie białym. Dzięki zaawansowanym technicznie rozwiązaniom będzie jednak możliwość zmiany kolorów np. w dni świąteczne.

– To bardzo ważny dzień dla naszej gminy – mówi Krzysztof Chaciński Burmistrz Radzymina – Nad tym projektem pracowaliśmy 2 lata. Rozstrzygnęliśmy przetarg na wymianę ponad 3.000 lamp ulicznych na nowoczesne i energooszczędne oświetlenie LED-owe. Wybraliśmy ofertę o wartości ponad 7 mln złotych, ale jestem przekonany, że większa cześć tej kwoty zwróci się z oszczędności na energii elektrycznej oraz konserwacji – kontynuuje Burmistrz Radzymina.

Przetarg obejmował także wdrożenie systemu zarządzania oświetleniem. Zdalny nadzór
(monitorowanie, konfiguracja) będzie możliwy przez sieć internetową z poziomu przeglądarki internetowej – bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Użytkownicy zarządzający oświetleniem skorzystają z graficznego interfejsu w języku polskim w postaci strony internetowej wraz z mapą, na której za pomocą ikon reprezentowane będą wszystkie punkty należące do systemu.

Administrator zyska możliwość sterowania mocą oświetlenia pojedynczych opraw oświetleniowych, grup opraw lub wszystkich opraw dokonując zdalnej konfiguracji w dowolnym momencie nawet z poziomu komórki. Dzięki opisanym rozwiązaniom technicznym lampy będą mogły świecić mocniej np. w godzinach intensywnego ruchu, a słabiej w środku nocy. Użytkownicy systemu zyskają także dostęp do historycznych parametrów pracy systemu oświetlenia oraz statystyk czasu pracy źródeł światła. System sterowania oświetleniem będzie w stanie pracować zarówno w trybie autonomicznym (załączać oświetlenie wieczorem i wyłączać nad ranem), jak i również w obecności zewnętrznych urządzeń sterujących np. zegarów astronomicznych.

Gminę Radzymin oświetlą nowoczesne i energooszczędne lampy LED-y, fot: radzymin.pl

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej Gminy Radzymin, w ramach którego jest realizowana inwestycja, to dokument strategiczny, który koncentruje się na podniesieniu efektywności energetycznej, zwiększeniu wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych.