I Forum Pracodawców Powiatu Wołomińskiego [WIDEO]

W czwartek 7 kwietnia odbyło się I Forum Pracodawców Powiatu Wołomińskiego zainicjowane przez Starostę Adama Lubiaka i zorganizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Wołominie oraz Wydział Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Wołominie. W wydarzeniu wzięło udział blisko 100 pracodawców i przedstawicieli lokalnych instytucji publicznych.

– Po ponad dwóch latach walki z pandemią Koronawirusa, stanęliśmy przed nowymi wyzwaniami na polskim rynku pracy, związanymi ze skutkami wojny w Ukrainie. Naszą granicę w ciągu ostatniego miesiąca przekroczyło ponad 2,5 miliona uchodźców. Dzisiaj wkraczamy w nową rzeczywistość i żeby jej sprostać na naszym lokalnym rynku pracy, wyszedłem z inicjatywą organizacji Forum Pracodawców Powiatu Wołomińskiego – platformy dialogu pomiędzy powiatowym urzędem pracy i pracodawcami – mówi Starosta Wołomiński Adam Lubiak.

Uczestnicy Forum zdobyli i poszerzyli wiedzę na temat różnych form wsparcia
dla pracodawców oferowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Wołominie, jak również zapoznali się ze zmianami przepisów prawa w zakresie zatrudniania cudzoziemców, w tym obywateli Ukrainy. Program Forum obejmował prelekcje, specjalistów PUP oraz m.in. przedstawicieli Zespołu ds. Kontroli Legalności Zatrudnienia Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin, jednostki czynnie współpracującej z PUP w zakresie legalności, pobytu
i zatrudniania cudzoziemców.

– Aby uzyskać wymierne efekty podejmowanych działań przez Powiatowy Urząd Pracy w Wołominie, z inicjatywy Starosty Wołomińskiego Adama Lubiaka podjęliśmy się organizacji
I Forum Pracodawców Powiatu Wołomińskiego. Po to, aby wsłuchiwać się w głos pracodawców, którzy często zatrudniają nie tylko polskich obywateli, ale również cudzoziemców. Na początku marca wystosowaliśmy apel przedsiębiorców, W wyniku którego wpłynęły i wciąż wpływają do PUP oferty pracy. Ponad 200 obywateli Ukrainy podjęło pracę, co plasuje nasz urząd na 9 miejscu na 37 powiatowych urzędów pracy w województwie mazowieckim – powiedziała Grażyna Krupa, dyrektor PUP w Wołominie.

Powiatowy Urząd Pracy w Wołominie prowadzi również bezpośrednie działania aktywizujące uchodźców. Pracownicy PUP przeprowadzili w ostatnich tygodniach cykl spotkań informacyjnych (w języku ukraińskim) w Ośrodku Caritas w Urlach, Dworze Franciszków oraz w Domu Pielgrzyma w Ostrówku przy Domu Świętej Siostry Faustyny, gdzie obecnie przebywa kilkuset uchodźców z Ukrainy. Celem spotkań jest zaznajomienie przebywających w ośrodkach osób z zagadnieniami polskiego rynku pracy oraz możliwościami dotyczącymi obecnej sytuacji na rynku pracy.

W ramach struktury organizacyjnej Urzędu Pracy wyodrębniony został specjalny Referat ds. Obsługi Zatrudniania Cudzoziemców. Pracownicy PUP obsługujący zatrudnienie cudzoziemców w ostatnich czterech miesiącach przeszli szereg kursów, w tym także językowych i zostali dobrze przygotowani do sprawnej obsługi obcokrajowców.
Działania PUP w Wołominie docenione zostały przez jury 7 edycji Ogólnopolskiego Konkursu o Znak Jakości ,,Przyjazny Urząd” i został wyróżniony Certyfikatem Jakości na 2022 rok.