Instruktorzy z Gwardii Narodowej USA szkolą mazowieckich terytorialsów

Instruktorzy z Gwardii Narodowej USA szkolą mazowieckich terytorialsów, PPK Javelin Szkolenie na trenażerach. Fot. DWOT

W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczęło się szkolenie operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Prowadzą je instruktorzy Gwardii Narodowej Stanu Illinois oraz Centrum Szkolenia Wojsk Oborny Terytorialnej.

W szkoleniu biorą udział żołnierze obu mazowieckich brygad obrony terytorialnej. Potrwa ono do 12 czerwca, będzie podzielone na 2 moduły – część teoretyczną oraz praktyczną. Podczas kursu żołnierze poznają budowę i działanie wyrzutni, tajniki taktyki wykorzystania, a także na bazie specjalistycznych trenażerów będą uczyć się praktycznej obsługi przeciwpancernych pocisków kierowanych. Szkolenie z użyciem symulatorów pozwoli na praktyczne przećwiczenie różnych scenariuszy taktycznych mogących wystąpić na realnym polu walki.

Wzmocnienie zdolności obronnych Polski i szybkie wdrażanie wniosków z obecnych działań sił zbrojnych Ukrainy jest jednym z powodów zwiększenia ilości personelu szkoleniowego z armii USA w Polsce. Głównym powodem tej obecności jest przyspieszenie szkolenia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w zakresie zwalczania czołgów, prowadzenie ognia precyzyjnego, a także zwiększenie ilości specjalistów medycyny pola walki w formacji.

Od momentu utworzenia WOT formacja otrzymuje silne wsparcie szkoleniowe i doradcze ze strony amerykańskiej Gwardii Narodowej. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej już od roku współpracuje z żołnierzami armii USA oraz Wielkiej Brytanii, którzy biorą udział w szkoleniach organizowanych przez brygadę.