Tradycją polskich stołów świątecznych są pyszne potrawy. I tradycyjnie na święta działa maksyma „Zastaw się, a postaw się”. A po świętach część jedzenia trafia niestety na śmietnik.
Jak po co roku rusza poświąteczna jadłodzielnia w CAF3, jednak jeśli zakupy okazały się za duże to macie możliwość jeszcze przed świętami lub w czasie świąt dostarczyć je do całorocznej jadłodzielni obok ratusza. Pamiętajcie, że z jadłodzielni korzystają starsze osoby i rodziny z dziećmi, dlatego też oddawajcie te produkty żywnościowe, które nadają się jeszcze do spożycia.
Do wyboru są dwa punkty w Markach
Całoroczna jadłodzielnia
Znajdziecie ją na północnej ścianie ratusza, naprzeciwko paczkomatu. Opiekują się nią skrzydłami ratownicy foodsharingu, w tym pani Kinga z Marek.
Tu każdy będzie może przyjść i zostawić produkty lub poczęstować się.
Poświąteczna jadłodzielnia w CAF3 przy ul. Fabrycznej 3
27 grudnia (środa) od 8:00 do 20:00 można przynieść żywność, którą pracownicy CAF3, sprawdzą i posegregują. Następnego dnia pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Markach przekażą ją osobom potrzebującym.
ZASADY JADŁODZIELNI
Do jadłodzielni możesz przynieść:
– produkty, które sam mógłbyś zjeść
– produkty, które przekroczyły datę minimalnej trwałości – „najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia – „należy spożyć do”
– produkty zapakowane lub w pojemnikach
– wyroby własne np. ciasto lub zupa starannie i szczelnie zapakowane np. z naklejonym opisem potrawy i datą przygotowania.
– produkty suche, napoczęte, starannie zapakowane, np. torebka ciastek, słój mąki czy ryżu
– produkty, które wymagają schłodzenia, dostarcz w przenośnej lodówce lub torbie termicznej. Takie produkty są opisane na etykiecie „przechowywać od plus 2 do plus 8 stopni Cesjusza” lub „przechowywać w warunkach chłodniczych”. To także: sałatki, ciasta z kremem, śmietana albo innym podatnym na zepsucie nadzieniem.
Tych produktów nie zostawiaj:
– surowego mięsa
– zawierających surowe jaja, w tym budynie, kremy, domowe majonezy itp.
– wyrobów z niepasteryzowanego mleka (ale można zostawiać sery, jogurty, twarogi)
– otwartych puszek czy słoików z przetworami lub konserwami itp
– produktów wymagających warunków chłodniczych,
– które przekroczyły termin przydatności do spożycia – „należy spożyć do”
– z oznakami popsucia – nietypowym zapachem lub kolorem, nadgniłych, z wydętym wieczkiem
– które miały kontakt z pleśnią lub odpadami spożywczymi, komunalnymi