Projekt kompleksu szkolnego przy ulicy Wspólnej w Markach

Mareckie Inwestycje Miejskie, które zajmują się m.in. projektowaniem mareckich dróg i prowadzą zajęcia sportowe, rozpoczęły prace związane z budową kompleksu edukacyjnego przy ul. Wspólnej.

– Pierwotnie miało to być miejskie gimnazjum, jednak zmiana prawa oświatowego i wprowadzenie ośmioklasowej szkoły podstawowej spowodowały konieczność przeprojektowania budynku. Sprawy, które można określić mianem „papierowych”, są na ukończeniu – mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.

W środę (12 lipca) Mareckie Inwestycje Miejskie ogłosiły przetarg na budowę stacji transformatorowej i przebudowanie linii energetycznej, która koliduje z zaprojektowanym kompleksem. Szczegóły TUTAJ

– Wiosną przeprowadziliśmy dialog techniczny z potencjalnymi wykonawcami. Dzięki temu wiemy m.in. ile czasu firmy potrzebują na realizację inwestycji przy Wspólnej. Aby zmniejszyć ryzyko niedotrzymania terminów, część prac zrealizujemy sami. Wykonawcy wskazują nam, że przebudowa linii energetycznej może znakomicie skrócić termin realizacji inwestycji. Dlatego – zanim ogłosimy przetarg na budowę szkoły – zrealizujemy to „energetyczne” przedsięwzięcie – mówi Kamil Wieczorek, prezes Miejskich Inwestycji Miejskich.

Ogłoszenie przetargu na budowę szkoły przewidziano na wrzesień tego roku.

– Plan jest taki, że wykonawca kompleksu edukacyjnego wejdzie na teren budowy do końca tego roku. Chcemy, by zakończył prace do wakacji 2019 r. – tak, aby szkoła przy Wspólnej mogła przyjąć dzieci w rozpoczynającym się we wrześniu roku szkolnym – dodaje Kamil Wieczorek.

Reklama

Szkoła będzie mogła przyjąć 1200 dzieci, o 400 więcej niż planowane gimnazjum.

– Jesteśmy na etapie pozyskiwania zamiennego pozwolenia na budowę. Przewidujemy, że otrzymamy je do września. Nie czekamy z założonymi rękami i równolegle wykonujemy zamienne projekty wykonawcze. W trakcie przeprojektowania udało nam się unowocześnić budynek. W ostatnich latach technologie bardzo się rozwinęły i potaniały. Skorzystamy z nich, dzięki czemu mogliśmy znacząco uprościć instalacje w budynku, obniżyć koszty i skrócić czas realizacji – dodaje Kamil Wieczorek.

W kompleksie przy Wspólnej – oprócz obiektu edukacyjnego – znajdą się m.in. hala sportowa, sala widowiskowa, basen oraz kompleks boisk.

– Kończymy rozbudowę przy Okólnej i planujemy rozbudowę szkoły przy Szkolnej. To wciąż jednak za mało. Dlatego budowa kompleksu przy Wspólnej to klucz do rozwiązania wielu problemów mareckiej edukacji – podkreśla Jacek Orych.

Źródło: UM Marki

Komentarze