Kolejny przetarg na Skwer Pamięci Narodowej w Markach

Projekt Skweru Pamięci Narodowej w Markach

Do trzech razy sztuka. Miasto Marki znów szuka wykonawcy Skweru Pamięci Narodowej.

Przy Piłsudskiego 86 toczą się prace związane z remontem zabytkowej kamienicy Briggsów. Zyska ona m.in. nową, świeżą szatę. Niewykluczone, że obok tego budynku niedługo też rozpoczną się prace – w szczególnym miejscu. Chodzi o Pomnik X Powieszonych, przy którym odbywają się najważniejsze uroczystości patriotyczne.

Upamiętnia on ofiary hitlerowskiej zbrodni dokonanej w Markach na więźniach Pawiaka w 1942 r. Jeśli znajdziemy wykonawcę prac, stanie się on centralnym punktem Skweru Pamięci Narodowej. Według burmistrza Jacka Orycha, będzie to miejsce pamięci, edukacji oraz spacerów.

To trzeci przetarg na wykonanie tej historycznej inwestycji. Do dwóch pierwszych nie zgłosiły się żadne firmy. Mareccy urzędnicy mają nadzieję, że ostatnio obserwowana odwilż w przetargach zaowocuje zgłoszeniami – na oferty potencjalnych wykonawców czekają do 25 marca.

Jak będzie wyglądał Skwer Pamięci Narodowej? Centralnym punktem pozostanie pomnik. Na jego tyłach powstaną pergola z miejscami siedzącymi i mur pamięci z trzema blendami nawiązującymi do architektury mareckich kamienic. To tam zostaną ulokowane trzy tablice: z najważniejszymi bitwami w dziejach polskiego oręża, najważniejszymi datami w historii państwa oraz cytat z marszałka Józefa Piłsudskiego „Ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości”.

W murze pamięci znajdą też miejsce dwie szklane cegły, w których umieszczono ziemię z najważniejszych polskich nekropolii pozostałych na Kresach, czyli Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie i Cmentarza na Rossie w Wilnie.