Mazowsze zrywa współpracę z obwodami rosyjskimi

Mazowsze zrywa współpracę z obwodami rosyjskimi

Mazowsze rozpoczęło procedurę zerwania współpracy z dwoma obwodami Federacji Rosyjskiej – moskiewskim i smoleńskim. – Nie widzimy możliwości dalszej współpracy – oceniają członkowie zarządu województwa. Mazowsze planuje także kolejne wsparcie dla Ukrainy. Trwają właśnie obrady zarządu województwa w tej sprawie.

Dziś odbywa się specjalne posiedzenie zarządu województwa mazowieckiego poświęcone wsparciu Uchodźców i mieszkańców walczącej Ukrainy. Pierwszym punktem spotkania jest współpraca międzyregionalna.

Jak zauważa wicemarszałek Wiesław Raboszuk w obliczu inwazji rosyjskiej na sąsiednią Ukrainę uznaliśmy, że współpraca z obwodami rosyjskimi nie może być kontynuowana. – W ten sposób sprzeciwiamy się polityce prowadzonej przez Federację Rosyjską, która dokonała nieusprawiedliwionej agresji na sąsiedni kraj. Giną niewinni ludzie, w tym małe dzieci. Dochodzi do coraz większej liczby ostrzałów zabudowań cywilnych, osiedli, szkół, przedszkoli, a nawet szpitali. To niewyobrażalna tragedia. Dlatego jako zarząd województwa mazowieckiego podjęliśmy decyzję o zerwaniu współpracy z obwodami moskiewskim i smoleńskim. I taki właśnie wniosek zarekomendujemy sejmikowi.

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni województwa podczas najbliższej sesji sejmiku. Porozumienie o współpracy z obwodem moskiewskim władze samorządu województwa podpisały w 2004 r., a z obwodem smoleńskim w 2003 r.