Miejsce na podium zapewniło zwycięstwo z Barceloną

Miejsce na podium zapewniło zwycięstwo z Barceloną, fot. marki.pl

Po zwycięstwie 16:15 nad katalońską Barceloną MKS Marcovia Marki zajęła trzecie miejsce w turnieju finałowym IKF Champions League Challenger w korfballu.

Marcovia pokonała długą drogę do osiągnięcia tego celu. Przygoda rozpoczęła się już w ubiegłym roku. W maju 2023 roku MKS Marcovia Marki wywalczyła Mistrzostwo Polski, tym samym stając się reprezentantem naszego kraju w europejskich rozgrywkach klubowych.

Potem zaczęły się rozgrywki Champions League. Z uwagi na klubowy ranking Marcovia zaczęła go od drugiej rundy… rozgrywanej w MCER.

– W Markach wystąpiliśmy zarówno jako organizator i jednocześnie uczestnik turnieju. Dzięki zwycięstwom nad angielskim Trojans KC oraz katalońskim Vallparadis, Marcovia zajęła drugie miejsce w grupie A i tym samym zakwalifikowała się do turnieju finałowego, który odbył się w Lizbonie – mówi Maciej Goławski, trener, sędzia międzynarodowy i promotor korfballu w Markach.

Turniej w Lizbonie był niezwykle wyrównany. O prymat walczyły drużyny z Katalonii, Czech, Anglii i Polski. W ostatecznym rozrachunku Marcovia Marki zdobyła brązowy medal IKF Challenger Champions League, a nasza zawodniczka Tamara Siemieniuk zdobyła tytuł Królowej Strzelczyń.

Korfball w Markach to nie tylko utytułowana drużyna seniorska. Trenują również dzieci. Zajęcia odbywają się w Szkole Podstawowej nr 5 w Markach. Zajęcia prowadzi reprezentant Polski i zawodnik Marcovii Kamil Musialiński.

– Jeżeli ktoś chciałby zacząć przygodę w naszym klubie, to drzwi stoją otworem zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Treningi drużyny seniorów odbywają się na hali MCER oraz OSiR Warszawa-Włochy, natomiast dzieci odbywają się na Sali Szkoły Podstawowej Nr 5 w Markach. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę marcovia-marki.pl lub kontakt z klubem lub trenerem Kamilem Musialińskim tel. 782 644 279 e mail musialinski.k@gmail.com – dodaje Maciej Goławski.

O korfballu
– Dyscyplina wywodzi się z Holandii (korf-kosz, ball-piłka).
– Celem gry jest zdobywanie punktów poprzez celny rzut do kosza. Celny rzut liczony jest za 1 punkt – bez względu na odległość, z której oddaję się rzut.
– Zasadą jest, że w drużynie gra czerech mężczyzn i cztery kobiety, a boisko jest podzielone na dwie strefy: ataku i obrony.
– Dwie kobiety i dwóch mężczyzn grają w jednej strefie jako atakujący lub w drugiej strefie jako obrońcy. Po dwóch zdobytych punktach (bez względu dla której drużyny) następuje przejście zawodników z ataku do obrony i odwrotnie.
– Nie można kozłować piłki ani się z nią przemieszczać, czyli przechwytywać można jedynie w fazie lotu piłki np. przy podaniu lub rzucie.
– Mężczyzna może bronić wyłącznie mężczyznę, a kobieta-kobietę, bo inaczej jest to karane przewinieniem w postaci rzutu wolnego lub rzutu karnego.
– Przewinienia karane są rzutem wolnym lub rzutem karnym wykonywanymi z odległości 2,5m od kosza.