Młodzież z Wołomina przeprowadza szkolne audyty w sprawie klimatu

Młodzież z Wołomina przeprowadza szkolne audyty w sprawie klimatu, fot: Mateusz Stokfisz

Czy nasze szkoły działają w sposób przyjazny dla środowiska? Sprawdzają to młodzieżowi radni w ramach szkolnych audytów klimatycznych w Mikołowie, Pawłowicach, Mysłowicach, Łomiankach, Wołominie i Ostrołęce. To kolejny etap wspólnego projektu Fundacji Civis Polonus i stowarzyszenia BoMiasto.

Ograniczenie spożywania mięsa, pakowanie śniadania w opakowania wielokrotnego użytku, używanie butelki z filtrem, zmniejszyć ilość zużywanego papieru czy segregowanie śmieci – te małe gesty, mogą być nawykami, które wpłyną na świadomość ekologicznych uczniów, nauczycieli i rodziców.

– Na początku ogranicz spożycie czerwonego mięsa, zakup wody butelkowanej zamień na dzbanek z filtrem, zwracaj uwagę na produkty, które kupujesz, korzystaj częściej z komunikacji miejskiej, wybieraj zakup odzieży w sklepach „second-hand” i przede wszystkim zaufaj naukowcom – mówi Beniamin Bożek, Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej Mikołowa i uczestnik projektu.

Organizatorzy projektu przygotowali uczniów do zbadania, w jakim stopniu ich szkoła działa w sposób bezpieczny dla klimatu. Podczas narad szkolnych wypracowane zostaną rekomendacje, co należy zrobić, aby szkoły działały w sposób bardziej przyjazny dla środowiska.

Do współpracy szkoły z terenu gmina biorących udział w projekcie – z województwa śląskiego: Mysłowice, Mikołów i Pawłowice, a z mazowieckiego: Łomianki, Ostrołęka i Wołomin. Dodatkowo dla opiekunów samorządów uczniowskich zorganizowane zostaną szkolenia z zakresu rozwoju samorządności szkolnej. Od obu organizacji pozarządowych biorących udział w projekcie, młodzież otrzymała wsparcie ekspertów i animatorów z wieloletnim doświadczeniem przy organizowaniu kampanii społecznych i klimatycznych.

– Biorę udział w projekcie ponieważ jako młodzi ludzie mamy największy wpływ na to co będzie działo się w przyszłości a wiec jak usłyszałam o szansie pomocy i rozgłoszeniu tego co dzieje się z klimatem wiedziałam że chce być tego częścią  – mówi Julia Szelągowska z Młodzieżowej Rady Wołomina.

Kolejne kroki, które podejmą organizatorzy wraz z młodzieżowymi radnymi to: Akademia Młodego Lidera, Gminne Narady Klimatyczne i Inicjatywa uchwałodawcza. Wspólny projekt Fundacji Civis Polonus i Stowarzyszenia BoMiasto potrwa do 2023 roku.