Mobilne planetarium Centrum Nauki Kopernik w Kobyłce

Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Centrum Nauki Kopernik uruchomił Planetobus i ruszył w trasę z mobilnym planetarium. 

Inauguracja trasy mobilnego planetarium miała miejsce w środę 21 marca w Szkole Podstawowej nr 3 w Kobyłce. W wydarzeniu oprócz przedstawicieli Centrum Nauki Kopernik i uczniów kobyłkowskiej 3-ki uczestniczyli także Tomasz Szturo – dyrektor szkoły, Robert Roguski – burmistrz Kobyłki oraz Jarosław Gowin – wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Mobilne planetarium, podróżujące Planetobusem to duży namiot, z dachem w kształcie kopuły o  średnicy 5 metrów. W środku zmieści się 30 – 35 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie będą oglądać pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Kopernika. W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd, poznają najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne. Odwiedzą także Międzynarodową Stację Kosmiczną i dowiedzą się, co na niej robią astronauci.

Planetobus zatrzyma się w każdym miejscu na 2 dni. Dzięki temu pokazy będą mogli zobaczyć uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Kobyłce. W ciągu roku mobilne planetarium może odwiedzić nawet 20 tys. osób! Jeśli pogoda na to pozwoli, wieczorami organizowane będą także obserwacje nieba z wykorzystaniem lornetek i teleskopów.

Mobilne planetarium Centrum Nauki Kopernik w Kobyłce, fot: WWL24
Mobilne planetarium Centrum Nauki Kopernik w Kobyłce, fot: WWL24