Na wieczną wartę odszedł kpt. Michał Babiuch

Na wieczną wartę odszedł kpt. Michał Babiuch, fot: marki.pl

Na wieczną wartę, przeżywszy 96 lat, odszedł weteran walk o niepodległość kapitan Michał Babiuch ps. „Mały”, honorowy obywatel miasta Marki.

Za działalność dywersyjną w czasie okupacji oraz kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej kpt. Michał Babiuch został uhonorowany m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Krzyżem Armii Krajowej oraz Medalem Pro Patria.

Michał Babiuch od lat aktywnie działał w środowisku byłych żołnierzy AK. Podtrzymywał i propagował tradycje patriotyczne i pamięć o obrońcach Ojczyzny. Przez wiele lat był chorążym sztandaru AK II Rejonu „Celków” VII Obwodu „Obroża”. 9 czerwca 2017 roku podczas uroczystej sesji rady miasta z okazji 50-lecia nadania praw miejskich otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Marki.

W kwietniu 2021 r. odznaczony został przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski i za działalność na rzecz środowisk kombatanckich.

Uroczystości żałobne odbędą się w czwartek, 9 czerwca, o godzinie 14:00 w kościele parafialnym św. Izydora, o czym zawiadamia Rodzina.