Znakowanie rowerów, fot: Komenda Stołeczna Policji

Na terenie powiatu wołomińskiego kolejny raz rusza akcja znakowania rowerów, w ramach kampanii promocyjnej projektu pn. „ Powiat Wołomiński – wyprawa z naturą i kulturą”, dofinansowanym ze środków Unii Europejskiej. Głównym celem projektu jest oznakowanie rowerów użytkowników szlaków turystycznych na terenie powiatu wołomińskiego jak również możliwość identyfikacji właściciela w przypadku odzyskania skradzionego roweru, a tym samym ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów poprzez nanoszenie cech identyfikacyjnych. Działania pn. „Oznakuj swój rower” prowadzane są przez Komendę Powiatową Policji w Wołominie oraz podległe jej Komisariaty.

Procedura programu polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem typu „engrawer”, oznaczenia składającego się z liter i cyfr oraz rejestracji w bazie danych Policji. Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania roweru. Mikroudarowa technologia „engrawera” pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.

Elementy podlegające oznakowaniu oraz miejsca wykonania oznaczeń:

 • rama roweru pod kierownicą,
  • ramię przekładni sprzężone z przekładnią,
  • przedni widelec.

W rowerach o znacznej wartości materialnej zaleca się rozważenie możliwości oznakowania na prośbę właściciela dodatkowych elementów, takich jak: sztyca siodełka, sztyca kierownicy, obręcze kół.

 • Dzięki takiemu systemowi każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę w której został oznakowany.
 • Elektroniczny formularz zgłoszeniowy oznakowania roweru należy wypełnić przed znakowaniem roweru w celu wygenerowania przez system niepowtarzalnego kodu.
 • Kształt cyfr musi być taki , aby każda ich przeróbka była wyraźnie widoczna a ich wysokość nie powinna przekraczać 7 mm.
 • Nie dopuszcza się ponownego znakowania elementów oznakowanych oraz przerabiania naniesionych wcześniej numerów.
 • Uzupełnienie brakującego oznakowania, np. w przypadku wymiany elementów powinno być wykonane tą samą technologią.
 • Rejestracja w komputerowej bazie danych odbywa się na podstawie:

– dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia),

– dowodu zakupu – paragon lub faktura, umowa kupna – sprzedaży, (wg. oświadczenia ustnego właściciela).

TERMINY ZNAKOWANIA ROWERÓW NA TERENIE POWIATU WOŁOMIŃSKIEGO

Rowery można oznakować zarówno w KPP Wołomin – Wydział Prewencji przy ul. Legionów 34A, jak również w Komisariatach ( Ząbki, Zielonka, Marki, Kobyłka, Tłuszcz, Jadów i Radzymin) w każdą środę w godzinach 15:00-17:00. Rowery znakowane będą przez policjantów przeszkolonych w tym zakresie.

Dodatkowo rower można oznakować w innym terminie, po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym z dzielnicowym odpowiadającym za rejon miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej znakowaniem roweru lub dyżurnym jednostki Policji.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do znakowania rowerów.

asp. szt. Tomasz Sitek – Oficer Prasowy KPP Wołomin

Komentarze