Nośmy odblaski – zachowajmy rozwagę i zdrowy rozsądek

Miejsce zdarzenia drogowego w Ząbkach, fot: policja.pl

Za nami kolejny listopadowy weekend. Niestety nie można o nim powiedzieć, że był bezpieczny. W trzech odnotowanych przez funkcjonariuszy wypadkach drogowych śmierć poniosła jedna osoba a trzy zostały ranne, w tym dwoje dzieci w wieku 12 i 13 lat.

Kolejny listopadowy weekend już za nami. Jak informują policjanci ruchu drogowego nie należał on do szczególnie bezpiecznych. Nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są niejednokrotnie w stanie zapewnić każdemu bezpieczeństwa. Zapewniamy je sobie sami przez kulturalną jazdę, zgodną z przepisami prawa. Teraz w okresie jesienno-zimowym szczególnie ważne jest używanie przez pieszych i rowerzystów elementów odblaskowych. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Niestety zdarzają się też przypadki, że piesi czy też rowerzyści, czyli niechronieni uczestnicy ruchu drogowego zapominają o tym obowiązku. Słaba widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wcześnie zapadającym zmrokiem, powoduje że piesi na drodze są mało widoczni dla kierujących, co niejednokrotnie może zakończyć się tragedią na drodze.

Miejsce zdarzenia drogowego w Ząbkach, fot: policja.pl

Do najtragiczniejszego zdarzenia drogowego na drogach powiatu wołomińskiego doszło w Ząbkach na ulicy 3-go Maja w sobotę około godziny 17. Kierujący pojazdem Opel Vectra obywatel Ukrainy lat 24 (trzeźwy, dodatkowo pobrano krew do badań), na drodze publicznej jadąc prostym odcinkiem drogi w odległości około 20 metrów za przejściem dla pieszych potrącił nieznanego mężczyznę, który idąc chodnikiem wzdłuż jezdni nagle skręcił i wtargnął pod jego pojazd. W skutek zdarzenia i poniesionych obrażeń pieszy poniósł śmierć na miejscu. Decyzją będącego na miejscu Prokuratora Rejonowego w Wołominie ciało skierowano na sekcję zwłok.

Miejsce zdarzenia drogowego w Zielonce, fot: policja.pl

Tego samego dnia kilka minut przed 15, w Zielonce przy ulicy Poniatowskiego kierujący Peugeotem 26-latek (trzeźwy) na skrzyżowaniu dróg nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo poruszającemu się motocykliście lat 44, w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdu z motocyklem marki Yamaha. Kierujący motocyklem z ogólnymi potłuczeniami został przetransportowany przez LPR do szpitala.

Miejsce zdarzenia drogowego w Trojanach, fot: policja.pl

W niedzielę około godziny 18:20 w miejscowości Trojany przy ul. Różanej na nieoświetlonej drodze serwisowej DK S8 kierujący pojazdem Citroen Berlingo 29-latek (trzeźwy) potrącił stojących na drodze dwóch nieletnich lat 12 i 13. W wyniku tego zdarzenia 12-latek w stanie ciężkim i 13-latek ze średnimi obrażeniami zostali przetransportowani do szpitali w Warszawie.

Postępowania we wszystkich opisanych powyżej zdarzeniach drogowych prowadzą funkcjonariusze Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego KPP w Wołominie.

Policjanci ruchu drogowego APELUJĄ do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o rozwagę i zdrowy rozsądek. Przypominają też o noszeniu odblasków. Używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.

asp. szt. Tomasz Sitek/MN