Nowe skrzydło przedszkolne w szkole w Starych Załubicach otwarte

Nowe skrzydło przedszkolne w szkole w Starych Załubicach, fot: UM Radzymin

W poniedziałek 3 grudnia uroczyście otwarto nowe skrzydło budynku Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Starych Załubicach. W nowoczesnych, w pełni wyposażonych pomieszczeniach będzie się uczyć i bawić setka przedszkolaków.

Dzięki nowej przestrzeni cała szkoła może lepiej zorganizować pracę, a dzieci będą się uczyć w dogodniejszych warunkach.

W nowym skrzydle znajdują się nowe pomieszczenia dla stu dzieci, kuchnia kateringowa i pełne zaplecze edukacyjne i pomocnicze. Pierwsze piętro mieści cztery sale przedszkolne wraz z łazienkami, dostosowanymi dla dzieci, pokój opieki medycznej, pokój terapeutyczny, pomieszczenia biurowe, techniczne i magazynowe. Na parterze znajduje się większa sala do zajęć ruchowych z magazynem i zespołem sanitarnym, pomieszczenia cateringu, szatnia oraz pomieszczenia administracyjne i socjalne. Piętra połączone są windami – zwykłą windą osobową i kateringową windą towarową.

Radosne kolory wykończenia wnętrz w nowych salach i dostosowane do potrzeb maluchów elementy wyposażenia sprzyjają zabawie i nauce. Ponadto na dziedzińcu przy skrzydle przedszkolnym powstał nowy plac zabaw. Zbudowano też dodatkowe miejsca parkingowe i podjazdy, a także odwodnienie i zbiornik przeciwpożarowy. Przebudowano niezbędne instalacje.

Nowe skrzydło przedszkolne w szkole w Starych Załubicach, fot: UM Radzymin

Całkowity koszt inwestycji wyniósł blisko 3,7 mln złotych. Głównym wykonawcą była firma Hydrotech Instal sp. z o.o. z Radzymina. Budowa polegała na rozbudowie parteru środkowego skrzydła budynku i nadbudowie pierwszego piętra nad całym skrzydłem. Inwestycja obejmowała też dostawę i montaż wyposażenia oraz urządzenie otoczenia wraz z placem zabaw.

Satysfakcja i podziękowania podczas oficjalnego otwarcia
Uroczystość otwarcia poprowadził dyrektor Edward Biernacki, który kieruje szkołą w Starych Załubicach od przeszło 40 lat. Jak podkreślił we wstępie, jest to kolejna w historii szkoły rozbudowa, dzięki której dzieci zyskują coraz lepsze warunki do nauki. Dyrektor dziękował władzom gminy– burmistrzowi i radnym, jak również wykonawcom i zespołowi ds. inwestycji w radzymińskim urzędzie za dobrą współpracę podczas całego przebiegu budowy nowej części szkoły.

Przedstawiciele rodziców podziękowali Burmistrzowi Radzymina Krzysztofowi Chacińskiemu i dyrekcji szkoły za spełnienie obietnic wyborczych sprzed 4 lat i oddanie do użytku długo oczekiwanej inwestycji. Burmistrz w swoim wystąpieniu odniósł się właśnie do potrzeb rodziców, którzy mogą teraz zostawić swoje dzieci pod dobrą opieką w dobrych warunkach nawet na cały dzień, a nie jedynie na 5 godzin, jak to miało miejsce wcześniej.

Rozbudowa placówek edukacyjnych była i jest moim priorytetem wobec rosnących potrzeb mieszkańców – dodał burmistrz Chaciński.

W części oficjalnej głos zabrali również: Cezary Wnuk, nowy wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego i Zbigniew Jabłoński, radny i przedstawiciel Starych Załubic w Radzie Miejskiej w Radzyminie. Po symbolicznym przecięciu wstęgi przez gospodarzy i oficjalnych gości ks. Wojciech Stępień, proboszcz parafii w Starych Załubicach, poświęcił budynek i wszystkich zgromadzonych, zwracając się w ciepły sposób do dzieci, którym życzył mądrości. Przedszkolaki i ich nauczyciele otrzymali też prezenty od dyrektorów pozostałych placówek edukacyjnych w gminie Radzymin oraz od firm wykonawczych– kolorowe zabawki i przybory edukacyjne.

Nowe skrzydło przedszkolne w szkole w Starych Załubicach, fot: UM Radzymin

Na zakończenie uroczystości wystąpiły dzieci z pięknie przygotowanym programem artystycznym o nowym przedszkolu. Zgromadzeni goście i rodzice ze wzruszeniem słuchali piosenek i wierszy w wykonaniu najmłodszych. Następnie dzieci udały się na obiad, a goście oficjalni – na słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców ze Szkoły w Starych Załubicach. Nowa sala do ćwiczeń ruchowych zamieniła się na tę chwilę w salę bankietową, w której królował okolicznościowy tort, którego starczyło także na deser dla najmłodszych.

Podczas całej uroczystości panowała radosna atmosfera, z której przebijała satysfakcja inwestorów i wykonawców z pozytywnego zakończenia inwestycji oraz dobry nastrój rodziców i dzieci, którzy zyskali nowe przedszkole. P. Jarosław Czaplicki, wiceprezes firmy Hydrotech-Instal podkreślił w swoim wystąpieniu dobrą współpracę z gminą i dyrekcją szkoły, dzięki czemu rozwiązywano problemy i wyzwania, jakie pojawiały się w trakcie budowy. Nowe skrzydło przedszkolne zaprojektował p. Stanisław Sujkowski z firmy Dom-Bud, a nadzór nad inwestycją sprawował p. Kazimierz Bogusz z firmy ,,Kazimierz” Nadzór i Doradztwo Budowlane.

W Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Starych Załubicach uczy się obecnie ok. 400 dzieci, w tym około setki w oddziale przedszkolnym. Dzięki temu, że przedszkolaki mają teraz swoją własną, niezależną od reszty szkoły, część budynku, starsi uczniowie również zyskali więcej przestrzeni do nauki, a cała szkoła może sprawniej działać i lepiej organizować pracę i plan zajęć.