Od lutego zmiany w komunikacji miejskiej w Wołominie

Komunikacja miejska, fot: ZTM Warszawa

Zarząd Transportu Miejskiego wprowadza nowe zasady w umowach zawieranych z przewoźnikami obsługującymi lokalne linie „L”. Pierwsze przetargi z wyższymi wymogami i ujednoliconą wizualizacją pojazdów zostały już ogłoszone, w tym przetarg na obsługę Gminy Wołomin.

W nowych przetargach Zarząd Transportu Miejskiego odchodzi od rocznych umów zawieranych dotychczas z przewoźnikami i stawia na wieloletnie kontrakty, od 2 do nawet 5 lat. To pozytywnie wpłynie na redukcję kosztów amortyzacji pojazdów i zwiększonych wymogów taborowych. Nowe wymogi zakładają bowiem, że usługi przewozowe będą realizowane przez pojazdy z częściowo niską podłogą, wyposażone w wyświetlacze i nie starsze niż z 2009 roku. Zmienią się także zasady rozliczeń w zawieranych umowach, co ma zachęcić do większej dbałości o jakość realizowanej usługi.

Nowością jest też certyfikacja pojazdów, pozwalająca na zapewnienie ich zgodności z wymaganiami i będąca standardem w umowach zawieranych z operatorami obsługującymi linie miejskie i podmiejskie.

„eLki” w nowym standardzie, fot: ZTM Warszawa

Z punktu widzenia pasażera, oprócz wyższych standardów taboru i obsługi, dostrzegalną zmianą będzie także nowa identyfikacja wizualna pojazdów. Przewoźnicy będą musieli zastosować jednolitą kolorystykę pojazdu, zgodną z wymogami określonymi przez Zarząd Transportu Miejskiego. Autobusy kursujące na liniach „L” wyróżniać się będą charakterystycznymi niebieskimi barwami.

Przedmiot zamówienia dotyczący obsługi Gminy Wołomin obejmuje świadczenie do 30.11.2019 r., usługi przewozu regularnego wykonywanej w ramach lokalnego transportu zbiorowego na liniach autobusowych funkcjonujących w ramach systemu komunikacji miejskiej łączącego obszar Gminy Wołomin z Warszawą.

Najważniejsze planowane zmiany w liniach L to:
L35 – wydłużenie do krańca SZPITAL POWIATOWY
L36 – wprowadzenie podjazdów na nową pętlę na ul. Laskowej oraz wydłużenie przez tunel w ciągu ul. Sasina w okolice ul. Sokolej
L37 – wydłużenie do krańca SZPITAL POWIATOWY oraz dwukrotne zwiększenie częstotliwości kursowania
L38 – wydłużenie przez ul. Graniczną do krańca MAJDAN oraz wydłużenie godzin kursowania wieczorem
Dodatkowo wszystkie linie będą kursować również w niedziele (według takiego samego rozkładu jak w soboty). Wszystkie autobusy będą musiały posiadać jedno niskie wejście (dla wózków) lub być całkowicie niskopodłogowe i umożliwiać przewóz minimum 40 osób. Zakład Transportu Miejskiego planuje wprowadzenie zmian od 1 lutego 2018 r.

źródło: Wiktor Paul, Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie