Od Mazowsza dla Marek

Od Mazowsza dla Marek, fot. UMWM

Miasto Marki uzyskało dofinansowanie do realizacji ekologicznego konkursu i spektaklu dla dzieci.

„Zrób dla Marek coś dobrego, nie pal w piecu byle czego” – pod takim hasłem zostanie przeprowadzony ekologiczny konkurs dla mieszkańców Marek. W jego realizacji pomoże nam Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Gdy nadchodzi jesień i zima, do łask wracają piece i kominki. To, czym w nich palimy, ma kolosalne znaczenie dla naszego zdrowia. Niestety, są wśród nas tacy, którzy do paleniska wrzucają plastiki, szmaty, drewniane stare okna. Wraz z dymem unoszą się wówczas szkodliwe, rakotwórcze związki, których wdychanie jest prostą drogą do niewyleczalnych zachorowań.

Kluczem do ograniczania skali tego zjawiska są działania edukacyjne. W tym roku przeprowadzony zostanie filmowy konkurs, na który Marki uzyskały dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. We wtorek 10 sierpnia w obecności marszałka Adama Struzika, burmistrza Jacka Orycha i skarbnik Beaty Orczyk – podpisana została umowa w tej sprawie. Zadaniem mieszkańców będzie przygotowanie krótkiego filmu, w którym opowiedzą, jaki wpływ na nas i nasze otoczenie ma spalanie w piecach odpadów oraz jakie paliwo powinno być przez nas wykorzystywane do ogrzewania mieszkań.

Dla autorów najlepszych prac przewidziane są nagrody m.in. hulajnoga elektryczna, oczyszczacz powietrza i czytnik e-booków. Zwycięskie filmy wykorzystane zostaną w kampanii edukacyjnej – będzie je można zobaczyć w mareckich mediach społecznościowych, a także na dużym ekranie.

Dzieci zostaną zaproszone do obejrzenia nieodpłatnego spektaklu online o tematyce ekologicznej.

Informacje o konkursie i spektaklu pojawią się na stronie www.marki.pl oraz czyste.marki.pl