Odetchnij na Placu 3 Maja

Odetchnij na Placu 3 Maja, fot: wolomin.org

Wołomin ma plan na przebudowę głównego placu miasta. Zabetonowane dotąd centrum ma szansę stać się miejscem spokojnego odpoczynku mieszkańców, pełnym zieleni, ławek i wielu atrakcji.

A wszystko to za sprawą ogłoszonych niedawno wyników konkursu na zagospodarowanie placu. Spośród przesłanych opracowań, tą najwyżej ocenioną została koncepcja zaproponowana przez biuro Inicjatywa Projektowa sp. z o.o. z Warszawy. Architekci tego zespołu, zdobyli I nagrodę w konkursie, a tym samym 30 000,00 zł brutto.

Nagrodzona praca wyróżnia się prawidłowymi dyspozycjami programowo-przestrzennymi dla żądanego obszaru placu. Uzyskano prawidłowe proporcje poszczególnych przestrzeni placu, jak również pomiędzy powierzchnią placu a powierzchnią mocno zazielenioną.

Przedstawia najwyższe walory kompozycyjne: te urbanistyczne, architektoniczne i wzornicze. Za interesujące uznano otwarcie placu na ciąg ulicy Kościelnej jako elementu w układzie przestrzeni publicznej miasta. Dobrym rozwiązaniem jest zamknięcie dla ruchu kołowego tego odcinka ulicy oraz stworzenie małego pasażu miejskiego, który jest wprowadzeniem do przestrzeni otwartego placu. Zabieg ten jest rozwiązaniem, które może znacząco wpłynąć na uspokojenie ruchu wokół placu, a zarazem może sprzyjać pojawieniu się na placu usług m.in. gastronomicznych.

Dobrym rozwiązaniem jest „uwolnienie” od parkingów zachodniej krawędzi strefy swobodnego wypoczynku na placu i przeniesienie parkowania na stronę zabudowy z usługami w pierzei ul. Adama Mickiewicza. Ciekawym elementem spinającym i definiującym przestrzeń placu jest wielofunkcyjny modułowy mebel miejski, którego forma łączy poszczególne jego części.

W planach opisanego obszaru znalazła się propozycja retencji wody w postaci zastosowania ogrodów deszczowych, a tym samym uzyskania odpowiedniego mikroklimatu, o co często dopytywali mieszkańcy Wołomina.

I choć koncepcja przebudowy Placu 3 Maja wydaje się interesująca, to na dziś, nikt nie wie, kiedy może być ona zrealizowana. Jak zwykle, wszystko przez ograniczone środki i możliwości ich pozyskania.