Ogólnobiałoruski Festiwal Piosenki Anny German „Eurydyka” w Pałacu w Chrzęsnem

Ogólnobiałoruski Festiwal Piosenki Anny German „Eurydyka” w Pałacu w Chrzęsnem, fot: powiat-wolominski.pl

Festiwal Piosenki Anny German ,,Eurydyka” w Mińsku na Białorusi stworzyła Marina Tawarnicka. Przegląd promuje twórczość Anny German i kultywuje pamięć o tej niezwykłej artystce. Festiwal ma charakter ogólnobiałoruski, ale w sposób szczególny kierowany jest do tamtejszego środowiska Polaków.

Marina Tawarnicka jest propagatorką kultury polskiej na Białorusi i skupia wokół siebie wiele osób zaangażowanych w tą ideę. Współpracuje także z Ambasadą Polską w Mińsku, która wspiera finansowo i logistycznie projekt festiwalowy.

Po raz kolejny laureaci festiwalu przyjechali z koncertami do Polski. W tym roku koncerty odbyły się m.in. we Wrocławiu, Zielonej Górze, Szczawnie Zdroju, Kudowie Zdroju, Karpaczu, a dwutygodniowe tournée zakończyło się w Chrzęsnem. W Pałacu na koncercie finałowym gościliśmy 24-osobową grupę artystów.

Ogólnobiałoruski Festiwal Piosenki Anny German „Eurydyka” w Pałacu w Chrzęsnem, fot: powiat-wolominski.pl

Marina Tawarnicka, dyrektor artystyczna i organizatorka festiwalu przedstawiając białoruskich artystów podkreśliła, że większość tych osób ma polskie korzenie i jest zakochana w Polsce.

Koncert poprowadzili: gość specjalny Iwan Iliczew Wołkanowski z Moskwy – producent muzyczny, śpiewak, biograf i autor książek o artystce Annie German, laureat festiwalu Tańczące Eurydyki 2003 oraz Aurelia Sobczak – aktorka, reżyser i od kilku lat „przyjaciółka” Festiwalu i jego organizatorów, a także redaktor portalu WWL24.

Ogólnobiałoruski Festiwal Piosenki Anny German „Eurydyka” w Pałacu w Chrzęsnem, fot: powiat-wolominski.pl

Na plenerowej scenie Pałacu w Chrzęsnem wybrzmiały niezapomniane polskie przeboje Anny German oraz utwory mniej znane, które artystka wykonywała po rosyjsku oraz w językach ojczystych krajów, w których koncertowała. Utwory muzyczne przeplatały fragmenty biografii artystki czytane przez Iwana Wołkanowskiego. Usłyszeliśmy m.in. tytułowy utwór festiwalu „Tańczące Eurydyki”, melancholijne i refleksyjne „Wspomnienie”, „Nie wolno mi”, „Pomyśl o mnie”, a na zakończenie koncertu wybrzmiał przejmujący „Człowieczy los”.

Solistom towarzyszył wielokrotny laureat białoruskich i międzynarodowych konkursów i festiwali Zespół Instrumentalny „Ars Longa” z Rakowa. Wśród wykonawców znaleźli się zwycięzcy poprzednich edycji i tegorocznej edycji festiwalu: laureatka I nagrody VII Festiwalu,, Eurydyka” – solistka Teatru Wielkiego w Mińsku Natallia Akinina, zdobywczyni Grand Prix VI edycji, solistka Białoruskiej Państwowej Filharmonii – Halina Sokolnik, zdobywczyni Gran Prix trzeciego Festiwalu Eurydyka, solistka zespołu Ars Longa – Julia Skurko oraz gość specjalny festiwalu – Nadzieja Brońska.

Ogólnobiałoruski Festiwal Piosenki Anny German „Eurydyka” w Pałacu w Chrzęsnem, fot: powiat-wolominski.pl

Niezwykłym głosem do złudzenia przypominającym Annę German, zachwyciła Halina Sokolnicka. Tegoroczną specjalną Nagrodę Festiwalu za najlepsze wykonanie piosenki w języku polskim – zdobyła Daria Kulinkowicz, a nagrodę specjalną w kategorii soliści od 15 lat – Maria Subocz.

Publiczność pałacowa zgromadzona bardzo licznie w przypałacowym parku z wielkim entuzjazmem przyjęła niedzielny koncert „Melodie dla Anny”. Bisom nie było końca.
Artyści odjechali na Białoruś zachwyceni polską gościnnością i życzliwością, zaś publiczność pałacowa została z nadzieją na kolejne wzruszające, muzyczne spotkania.