Okradali domy i mieszkania – usłyszeli zarzuty

Okradali domy i mieszkania - usłyszeli zarzuty, fot: policja.pl

Funkcjonariusze wołomińskiej Komendy zatrzymali w miejscach zamieszkania i doprowadzili z zakładów karnych i aresztów śledczych do prokuratury 9 mężczyzn w wieku od 27 do 46 lat związanych z grupą przestępczą okradającą nieruchomości.

To kolejna już sprawa zakończona sukcesem prowadzona wspólnie przez funkcjonariuszy z wołomińskiej Komendy i Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga. Tym razem śledczy prowadzili czynności ukierunkowane na ustalenie i zatrzymanie osób podejrzewanych o liczne włamania do domów i mieszkań na terenie Warszawy oraz całego województwa mazowieckiego.

Według ustaleń jakie posiadali policjanci i prokuratura, czynów tych mogli dokonywać członkowie grupy przestępczej, którzy w okresie od marca 2013 roku do maja 2018 roku mogli dopuścić się blisko 80 takich przestępstw, a straty powstałe w wyniku ich działalności mogły sięgnąć kwoty ponad 1 mln 600 tys. złotych.

Łupem przestępców padała nie tylko gotówka, lecz również biżuteria, zegarki, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, komputery i laptopy, konsole do gier, dekodery telewizji satelitarnej, numizmaty i monety a nawet sztabki złota.

Zebrana wiedza oraz ustalenia operacyjne pozwoliły na wytypowanie osób podejrzewanych o te czyny. Część z nich przebywała już w zakładach karnych i aresztach śledczych, gdzie odbywali wyroki za przestępstwa popełnione przeszłości lub czekali na postanowienia sądów. To z nich do Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga zostało przewiezionych 5 mężczyzn. Kolejnych 4 funkcjonariusze z Wołomina doprowadzili do prokuratury z miejsc zamieszkania, w których byli zatrzymani.

Zatrzymani mężczyźni w wieku od 27 do 46 lat już zostali przesłuchani i usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem . Na tym etapie postępowania jednej z osób przedstawiono 20 zarzutów, gdzie stary wyniosły blisko 340 tys. złotych, jedna 18 zarzutów, stary ponad 480 tys. złotych, dwie po 11 zarzutów, pozostali od 2 do 8 zarzutów, przy stratach sięgających kwot od 30 do 300 tyś. złotych.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Południe na wniosek Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga zastosował wobec 7 osób najsurowsze środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań na okres 3 miesięcy, jedna została objęta policyjnym dozorem. Wszystkim grozi kara od oku do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura i policjanci zapowiadają kolejne zatrzymania w tej sprawie.