Pięcioro uczniów z województwa mazowieckiego zadebiutowało w książce “Detektywi w akcji”

Pięcioro uczniów z województwa mazowieckiego zadebiutowało w książce “Detektywi w akcji”

Pięcioro uczniów z województwa mazowieckiego zadebiutowało w książce “Detektywi w akcji”, wśród nich Bartosz Woźniak – uczeń 5 klasy Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Królowej Jadwigi w Wołominie.

Łucja Anna Lenart – uczennica 7 klasy Szkoły Podstawowej nr 76 im. 13 Dywizji Piechoty Strzelców Kresowych, Anna Łuczak – uczennica 4 klasy Szkoły Podstawowej nr 4 im. J. Joteyko w Grodzisku Mazowieckim, Juliusz Popardowski – piątoklasista ze Szkoły Podstawowej w Nowej Iwicznej, Michał Sobczak – absolwent Szkoły Podstawowej nr 4 im. Józefy Joteyko oraz Bartosz Woźniak – uczeń 5 klasy Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Królowej Jadwigi w Wołominie zostali jednymi z najmłodszych pisarzy w historii! Opublikowana przez wydawnictwo Nowa Era książka z ich opowiadaniami detektywistycznymi “Detektywi w akcji” właśnie ma swoją premierę! Można ją kupić na stronie Książka literacka dla dzieci Popisz się tal – Sklep Nowa Era, a cały dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany na cele charytatywne.

Uczniowie z Mazowsza są laureatami 6. edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych “Popisz się talentem”, organizowanego przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Jest to największy w kraju konkurs dla młodych pisarzy, w którym nagrodą dla 33 laureatów jest prawdziwy literacki debiut! To jedyna taka inicjatywa w kraju!

W tym roku jury konkursowe zaprosiło uczniów szkół podstawowych, w tym także uczniów ukraińskojęzycznych, by napisali opowiadanie detektywistyczne. Jak się okazało, młodym tropicielom tajemnic bardzo spodobał się ten pomysł! Dzieci przysłały aż 1507 opowiadań, w których odkrywały różne sekrety, rozwiązywały zagadki i usiłowały znaleźć odpowiedzi na ważne pytania. Spośród nich jury konkursowe wybrało 33 teksty, które właśnie zostały opublikowane w książce pokonkursowej “Detektywi w akcji”. Można w niej znaleźć również opowiadania “W garażu” Łucji Anny Lenart, “Pozory mylą” Anny Łuczak, “Detektyw Markotka i zagadka osiwiałego ucha” Juliusza Popardowskiego, “Zaginiony unikat” Michała Sobczaka oraz “Kto wymyślił prace domowe?” Bartosza Woźniaka.

– Książkę „Detektywi w akcji” polecamy nie tylko tropicielom tajemnic. Tom zawiera 33 emocjonujące, zabawne i wzruszające opowiadania dzieci, które z jednej strony mają wielką wyobraźnię, a z drugiej są uważnymi obserwatorami otaczającego je świata – komentuje Małgorzata Jankowska koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era i jurorka konkursu. – Serdecznie gratulujemy tegorocznym uczestnikom i laureatom “Popisz się talentem” i zachęcamy wszystkich do wspólnego – rodzinnego lub klasowego czytania “Detektywów w akcji”. Gwarantujemy świetną rozrywkę przy lekturze, ale mamy też nadzieję, że ta książka zainspiruje również inne dzieci do twórczego pisania. Dlatego jak co roku, zamieściliśmy w niej specjalną sekcję aktywnościową, z różnymi literackimi ćwiczeniami i zabawami, które pomogą chętnym w stworzeniu własnego opowiadania – dodaje Małgorzata Jankowska.

Konkurs „Popisz się talentem” jest organizowany przez Wydawnictwo Nowa Era od 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce. Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych. Udział w “Popisz się talentem” daje dzieciom szansę także na prawdziwy debiut literacki. Co roku opowiadania minimum 30 laureatów publikowane są w książce pokonkursowej – profesjonalnie zredagowanej i przepięknie ilustrowanej, którą na dodatek każdy zainteresowany może kupić na stronie wydawnictwa Nowa Era.

– Ruszyłem wolnym krokiem do biblioteki szkolnej, żeby wypożyczyć lekturę. Tam zwróciłem uwagę na pewną starą książkę. Wypożyczyłem ją, a po powrocie do domu przejrzałem całą. Ku mojemu rozczarowaniu w książce też nie było informacji, której szukałem. Zrezygnowany spytałem rodziców, czy może wiedzą, kto wymyślił prace domowe, ale i oni nie wiedzieli. Wtedy pomyślałem, że chyba już nigdy nie poznam odpowiedzi na to pytanie!

“Kto wymyślił prace domowe?” Bartosz Woźniak

 

We wszystkich 6 edycjach konkursu wzięło udział już 18.500 uczniów z całego kraju. Ich opowiadania oceniane są przez jury, w skład którego wchodzą: Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk), Rafał Witek (autor powieści dla dzieci), Wojciech Widłak (autor książek dla dzieci), Monika Hałucha (PS IBBY) oraz Małgorzata Jankowska (Nowa Era). Jury przyznaje nagrody w podziale na dwie grupy wiekowe: I-IV klasa oraz V-VIII klasa. W każdej z tych kategorii co roku zostaje wyłonionych wyłonionych 15 laureatów, których opowiadania są potem publikowane. Do tej pory ukazało się 5 książek pokonkursowych: “Ukryte światy”, “Tajemnicza wyprawa”, “Wielka księga Marzeń”, “Zwierzaki mają głos” oraz “Startujemy w przyszłość”. Wszystkich laureatów tegorocznej edycji konkurs można poznać na stronie: Popisz się talentem 2022 | NOWA ERA