Na terenie miasta Marki prowadzone są prace związane z pielęgnacją wybranych czterech pomników przyrody. Zakres prac obejmuje usunięcie posuszu, uformowanie korony drzew oraz usunięcie niebezpiecznych fragmentów konarów.
Pielęgnacji poddano następujące drzewa:
– dąb szypułkowy „dąb Gajosa” przy ul. Krasińskiego (największy dąb na terenie Marek – 600 cm obwodu),
– dąb szypułkowy „Jaś” przy Przedszkolu Miejskim nr 3 (ob. pnia 365 cm),
– dąb szypułkowy (ob. pnia 420 cm) oraz topola biała (ob. pnia 480 cm) przy Zespole Szkół Nr 1.
Prace pielęgnacyjne pomników przyrody prowadzone na terenie przyległym do zabytkowego Pałacyku Briggsów zostały pozytywnie zaopiniowane przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie.
Ciekawostka dot. „Dębu Gajosa” (źródło: tablica informacyjna projektu EkoMarki – Fundacji Sendzimira zlokalizowana w Parku Briggsów oraz na terenie Zgromadzenia Michalitów):
Jest to najstarsze drzewo w Markach, liczy około 350 lat. Jest też największym pod względem obwodu pnia oraz jednym z najstarszych na Mazowszu. Wysokość drzewa to około 33 metrów, a rozpiętość korony to około 29 metrów. Z drzewem związanych jest kilka historycznych wydarzeń m.in.: podczas II Wojny Światowej w korzeniach dębu wykonano wykop, w rodzaju małej, zamaskowanej ziemianki, w której schronienie przed wojskami niemieckimi znalazło kilku miejscowych Żydów.
źródło: marki.pl