Pierwszy etap budowy ekranów przy S8 wkracza do Zielonki

Budowa ekranów przy trasie S8, fot: zielonka.pl

W połowie lutego Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyłoniła wykonawcę przebudowy ekranów przy S8 na odcinku od ulicy Pustelnickiej do zjazdu w Radzyminie. Teraz końcowe prace I etapu wkraczają do Zielonki – będzie ciszej.

Na wniosek Miasta Zielonka, po oddaniu trasy S8, akredytowane laboratoria przeprowadziły badania natężenia dźwięków w okolicy nowej drogi ekspresowej. Na podstawie tych badań i dalszej analizy, Marszałek Województwa Mazowieckiego uznał za zasadną potrzebę zmian i wydał decyzję o rozbudowie istniejących i dobudowie nowych ekranów na odcinku trasy między innymi w Zielonce. Budowa i podwyższenia obejmie blisko 6 kilometrów ekranów po obu stronach S8.

Reklama

Budowa w Zielonce to II etap zabezpieczenia akustycznego. Pierwszy obejmuje odcinek od Marek do zielonkowskiej ulicy Pustelnickiej. Na wysokości rzeki Długiej widać już rusztowania przygotowane pod montaż nowych ekranów, które sfinalizują pierwszą fazę modernizacji. Powoli prace wkraczają więc na teren Zielonki.

Reklama

Oprócz wybudowania nowych i podwyższenia dotychczasowych zabezpieczeń, planowane jest również wykonanie nasadzeń roślinności, które wykona Zarządca. Będzie więc nie tylko ciszej, ale i estetycznie. Zakończenie pierwszego etapu, który dotarł właśnie do Zielonki, planowane jest w okresie tegorocznych wakacji.

Odnośnie II etapu, który swoim zasięgiem obejmie odcinek od ulicy Pustelnickiej w Zielonce do węzła Radzymin, zgodnie z umową, ma potrwać nie dłużej niż do końca przyszłego roku. Obecnie prowadzone są prace projektowe. Inwestycja ta jest realizowana w trybie „projektuj i buduj”, czyli ten sam wykonawca jednocześnie odpowiada za zaprojektowanie oraz wykonanie zadania, co znacznie sprzyja skróceniu czasu trwania procesu inwestycyjnego.