Podpisano umowę na największą inwestycję drogową w historii Ząbek

22 lutego w Urzędzie Miasta Ząbki, Małgorzata Zyśk, burmistrz Ząbek, podpisała umowę na realizację 21 dróg w mieście za kwotę 21 mln zł. Inwestycja ma zostać zakończona w ciągu 15 miesięcy. To największa inwestycja drogowa w historii Ząbek.

Na inwestycję miasto pozyskało 20 mln. zł. w ramach zadania inwestycyjnego „Poprawa stanu dróg publicznych na terenie Miasta Ząbki – Polski Ład”. Dofinansowanie zewnętrzne wyniosło 95%. Miasto do inwestycji dołoży jednie 1 mln. zł. Kosz wykonania całego zadania to 21 mln. zł.

W ramach umowy zostaną przebudowane i rozbudowane ulice:
Gałczyńskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Lisa-Kuli, Marii Konopnickiej, Modrzewiowa, Norwida, Paderewskiego, Parkowa i Wesoła, Prusa, Wita Stwosza, ul. Nowa (odc. od Chłopickiego do Jana Pawła), Konstantego Budkiewicza, Zieleniecka, Wilcza, Gwiaździsta, Stefczyka, Kuleszy, Żabia, Skowronka (dwa odcinki: Bociania -Zycha, Zycha -granica miasta).

Inwestycją zostanie objęte praktycznie całe miasto. Jednak, jak poinformowała Małgorzata Zyśk, burmistrz Ząbek, nie zakłóci to funkcjonowania miasta. W przebudowie będą głównie drogi dojazdowe do posesji mieszkańców, poza ulicą Nową, która jest bardziej strategiczną ulicą w mieście. Jednak jej budowa odbędzie się w miesiącach letnich, gdy nie będzie dużego natężenia ruchu, nie będzie już także zajęć w szkołach. Na remontowanych drogach nie przebiegają trasy linii autobusowych, prace nie zakłócą więc funkcjonowania komunikacji miejskiej na terenie Ząbek.

Inwestycja została podzielona na dwie części w przetargu. Obie części przetargu wygrał jeden wykonawca, Firma Agbud Group Piotr Skłodowski Spółka komandytowa z siedzibą w Karpinie.
Inwestycja rozpocznie się, po uzgodnieniu czasowej organizacji ruchu. Wówczas wykonawca będzie miał 7 dni na jej zdrożenie i rozpoczęcie robót.

Przewidywany termin rozpoczęcia prac to początek marca 2024 r. Czasowa organizacja ruchu będzie wdrażana stopniowo i stopniowo będą wykonywane prace na podstawie ustalonego między miastem a wykonawcą, harmonogramu. Przy tworzeniu harmonogramu będzie brane pod uwagę, by jak najszybciej zakończyć inwestycję oraz to by mieszkańcy jak najmniej odczuli niedogodności związane z remontem.