Policja apeluje o rozwagę

Policja, fot: pixabay.com

Wołomińscy policjanci apelują do wszystkich kierowców o rozwagę na drodze i jazdę zgodną z przepisami. Pamiętajmy o tym, że na drodze nie jesteśmy sami. Bądźmy odpowiedzialni i nie ryzykujmy swoim życiem oraz innych. Nasze błędy i zaniechania mogą niestety mieć tragiczne w skutkach konsekwencje. Starajmy się unikać agresywnych zachowań na drodze, a jeśli takie się pojawiają, to informujmy o tym funkcjonariuszy.

Nieprzestrzeganie przepisów drogowych skutkuje nie tylko otrzymaniem mandatu karnego, ale jest też przyczyną bardzo poważnych zdarzeń drogowych. Do groźnych sytuacji na drodze spowodowanych rażącym naruszeniem elementarnych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym dochodzi niestety codziennie.

Reklama

Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi. Głównymi przyczynami wypadków drogowych są:

  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu
  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu
  • nieprawidłowe przejeżdżanie przejazdu dla rowerzystów wypadków,
  • niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami,
  • nieprawidłowa zmiana pasa ruchu

Sprawcami zdarzeń drogowych są również piesi uczestnicy ruchu drogowego, rowerzyści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch. Ich niewłaściwe zachowania doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji na drodze. W przypadku pieszych mowa głównie o nieostrożnym wejściu na jezdnię, przechodzeniu przez jezdnię przy czerwonym świetle, wtargnięciu zza pojazdu, rozproszeniu uwagi.

Pomimo wielu medialnych akcji dotyczących niewsiadania za kierownicę pod wpływem alkoholu, policja niestety nadal odnotowuje takie zdarzenia. Nietrzeźwi kierowcy stanowią śmiertelne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nie myślą o tym, jak poważne zagrożenia powodują. Po spożyciu alkoholu tracimy zdolność koncentracji i odpowiednich odruchów za kierownicą. Zdecydowanie wydłuża się zdolność oceny sytuacji i czas reakcji.

Policjanci apelują o zdrowy rozsądek, rozwagę i ostrożność podczas prowadzenia wszelkich pojazdów. Nawet chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii.
Codziennie nad bezpieczeństwem, ograniczeniem lu całkowitym wyeliminowaniem nieprawidłowych zachowań na terenie powiatu wołomińskiego czuwa Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wołominie.

mł. asp. Monika Kaczyńska