Policjanci zabezpieczyli niewybuchy i amunicję kolekcjonera z Marek

Policjanci zabezpieczyli niewybuchy i amunicję kolekcjonera z Marek, fot: policja.pl

Naboje, pocisk odłamkowo – zapalający kal. 30 mm, niewybuchy pocisków przeciwpancernych kal. 37 mm z zapalnikami dennymi i smugaczami, dwie sztuki granatów typu F1, zapalnik głowicowy typu RGM z detonatorem – to część kolekcji zabezpieczonej w Markach na terenie prywatnej posesji.

Funkcjonariusze z komisariatu w Kobyłce pełniąc służbę patrolową na terenie miasta zwrócili uwagę na osobowego forda, który wyjeżdżał z tzw. „piasków” przy ul. Dworkowej. Samochodem podróżowało dwóch mężczyzn. Policjanci zatrzymali do kontroli samochód, podczas której zwrócili uwagę na wykrywacze metalu jakie posiadali mężczyźni. Ci rozpytani na tę okoliczność oświadczyli, że szukali monet i kilka udało się im znaleźć.

Funkcjonariusze postanowi jednak szczegółowo sprawdzić pojazd. W bagażniku ujawnili niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Wówczas jeden z mężczyzn przyznał się, że zostały one przez niego wykopane z ziemi i że od dłuższego czasu zbiera i kolekcjonuje broń i amunicję pochodząca z czasów wojny.

Policjanci zabezpieczyli niewybuchy i amunicję kolekcjonera z Marek, fot: policja.pl

Policjanci w pierwszej kolejności zabezpieczyli pojazd i powiadomili o tym służby wojskowe zajmujące się materiałami wybuchowymi. Udali się również do Marek do miejsc zamieszkania obu mężczyzn, u jednego z nich w pomieszczeniu gospodarczym ujawnili spory arsenał amunicji, pocisków przeciwpancernych i bojowych.

Funkcjonariusze i saperzy zabezpieczyli 5 sztuk naboi wielkokalibrowych, granat moździerzowy, 98 sztuk naboi pistoletowych kal. 7,62 mm, pocisk odłamkowo – zapalający kal. 30 mm, 2 sztuki niewybuchów pocisków przeciwpancernych kal. 37 mm z zapalnikami dennymi i smugaczami, niewybuch pocisku odłamkowego al. 23 mm z zapalnikiem głowicowym, dwie sztuki granatów typu F1, zapalnik głowicowy typu RGM z detonatorem.

Policjanci zabezpieczyli niewybuchy i amunicję kolekcjonera z Marek, fot: policja.pl

Policjanci przesłuchali obu mężczyzn, jeden z nich Piotr Ch. usłyszał zarzuty posiadania bez zezwolenia broni i amunicji oraz gromadzenia substancji lub przyrządów wybuchowych mogących sprowadzić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach. Teraz 35-latkowi może grozić kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.