Poszukiwanie wód termalnych w Wołominie – wyłoniono wykonawcę odwiertu

Burmistrz Wołomina ze swoim zastępcą, fot. wolomin.org

W gminie Wołomin podpisano umowę z firmą UOS DRILLING S.A. na wykonanie otworu poszukiwawczo–rozpoznawczego. W ten sposób zakończono intensywny, kilkumiesięczny etap prac przygotowawczych nad tym wielkim projektem, który teraz, w obliczu nadciągającego kryzysu energetycznego nabiera dodatkowego znaczenia. Podziemne źródła mogą stać się lokalnymi źródłami energii cieplnej. Czy będzie to możliwe przekonamy się już za kilka miesięcy.

Wołomin znalazł się w elitarnym gronie gmin, które jako pierwsze pozyskały środki zewnętrzne na poszukiwanie wód termalnych. Ponad 12 milionów złotych na ten cel pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”. Wartość całego projektu przekracza 17 milionów złotych. Za te środki zostanie wykonany odwiert na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji „Huragan”, dzięki któremu zostanie sprawdzone, czy i jakiej wielkości złoża znajdują się pod Wołominem.

Po podpisaniu umowy omówiono z Wykonawcą, Inżynierem Kontraktu p. Łukaszem Białczakiem, Prezesem Zarządu Geotermia Polska Sp. z o.o. oraz kierownictwem i urzędnikami harmonogram prac i proces technologiczny. Gmina chce być gotowa na każdy scenariusz i skutecznie informować mieszkańców o kolejnych etapach projektu.