Prawie 800 mazowieckich trytorialsów szkoliło się w miniony weekend

Prawie 800 mazowieckich trytorialsów szkoliło się w miniony weekend, fot: 5MBOT

Miniony weekend rozpoczął kolejny szkoleniowy rok dla blisko 800 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. RÓJ. W pięciu lokalizacjach odbyły się szkolenia indywidualne, specjalistyczne, zgrywające oraz instruktorsko – metodyczne.

Szkolenia strzeleckie, taktyka, działanie żołnierza w patrolu, rozwijanie i działanie elementu logistycznego w działaniach taktycznych, współdziałanie z siłami ratowniczymi w likwidacji skutków sytuacji kryzysowych, żołnierz w działaniach niekonwencjonalnych, rozwijanie i przygotowanie polowych elektrowni oświetleniowych – to zaledwie niewielka część zakresu tematyki szkoleń jakie w miniony weekend odbyło blisko 800 terytorialsów na terenie północnego Mazowsza. Szkolenia odbyły się w Ciechanowie, na Targoniach, w Komorowie oraz na strzelnicach garnizonowych na Rembertowie, w Kątach Węgierskich i siedleckim Gołoborzu. Były to szkolenia indywidualne, dla żołnierzy w pierwszym roku służby, wzięło w nich udział 360 terytorialsów. W szkoleniach specjalistycznych charakterystycznych dla drugiego roku terytorialnej służby wojskowej uczestniczyło 150 żołnierzy, natomiast w szkoleniach zgrywających pododdział – 205 żołnierzy, którzy już trzeci rok zasilają szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Miniony weekend to także czas szkolenia rotacyjnego powstałej w grudniu 2021 roku kompanii szkolnej, funkcjonującej jako samodzielny pododdział 5 MBOT. Jej zadaniem jest organizacja oraz prowadzenie szkoleń podstawowych, wyrównawczych oraz wyrównujących.

– Głównym celem powstania kompanii szkolnej było odciążenie dowódców pododdziałów z organizacji szkoleń nowych rekrutów oraz szkoleń wyrównujących – wyjaśnia por. Tomasz Godlewski, dowódca kompanii szkolnej.

Do służby w kompanii szkolnej może zgłosić się każdy żołnierz, posiadający predyspozycje i charakteryzujący się dużą dyspozycyjnością, by móc brać udział w szkoleniach podstawowych, które trwają 16 dni ciągiem. – Kompania szkolna prowadzi zajęcia instruktorsko – metodyczne przygotowujące przyszłych instruktorów do prowadzenia zajęć teoretycznych i praktycznych podczas szkoleń z żołnierzami – tłumaczy por. Godlewski

Zostań jednym z nas!
Ochotnicy, którzy są pełnoletni (18-55 lat w korpusie szeregowych, lub 18-63 lata w korpusie oficerskim), posiadają obywatelstwo polskie, ich zdrowie pozwala na pełnienie służby wojskowej i chcieliby spróbować swoich sił w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej, mogą składać wnioski zarówno osobiście w swoich macierzystych Wojskowych Komendach Uzupełnień jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Mogą również skontaktować się z rekruterem ze swojego powiatu >>LINK<<, który pomoże w procedurze rekrutacyjnej. Szczegóły dotyczące procesu rekrutacyjnego można znaleźć również na stronie www.wojsko-polskie.pl/5bot/ >>LINK<<.

Najbliższe powołanie ochotników do terytorialnej służby wojskowej odbędzie się 25 lutego i zakończy się przysięgą wojskową 12 marca.